YouTube Reklam Kurallarını Sıkılaştırıyor. 4000 saat izlenme gerekecek

YouTube kanalları ve içerik oluşturucularına ait diğer tüm kanallar normal şartlarda 10 bin görüntülenmeye sahip olduklarında videolarına reklam ekleyebiliyorlar ve videolarının üzerinden gelir elde etmeye başlayabiliyorlardı. Şu an bu yazıyı okuduğunuz andan geçerli olmak üzere bu kural değişiyor.

Öncelikle kural yeni kanallara uygulanacak. Hali hazırda reklam alan kanallar ise kontrol edilecek. İzlenme süresi yanında en az 1000 abone de gerekli olacak.

YouTube işi sıkılaştırıyor

Yeni reklam politikalarına göre geçtiğimiz 12 ay içerisinde 4 bin saat izlenme süresini yakalayamamış olan oluşturucular reklam gelir elde etmek için başvuramayacak. Başvursalar bile bu başvurular kabul edilmeyecek. Var olan ve hali hazırda reklam gösterimine sahip kanalların kontrolü ve bu politikanın geçerli olmaya başlayacağı tarih ise 20 Şubat 2018.

Bu politika ile birlikte yeni açılan kanalların para kazanmaya başlaması çok uzun süreler alabilecek, ancak YouTube tarafından bu insanların ilgilerini çekecek ve reklama değer içeriklerin oluşması için daha iyi bir zemin hazırlayacak. Çünkü genel anlamda “spammer” olarak geçen kanalların önü kesilmiş olacak.

Başka bir açıdan bakıldığında bu kural Logan Paul olayından sonraya denk geldi. Bu da YouTube tarafında değerli içeriklerin de kontrolü için yeni bir yaklaşım demek. Paul’un olay yaratan videosundan sonra YouTube Red planlaması durdurulmuştu. Aynı zamanda önerilen reklam kanalları listesinden de çıkartılmıştı.

YouTube daha çok insan kontrolü oluşturuyor

Son yaşanan gelişmeler sistemde değişiklikler yaptırdı. Bunlardan biri de videolardaki kontrolün daha fazla insan ile yapılacak olması. Yani bundan sonra videoların takibi makinaya bırakılmayacak. Elle, tek tek izlenecek videolar.

Özellikle Google Preferred sistemi içerisine dahil edilen kanalların kontrolleri çok fazla sıkılaştırılacak. Böylelikle markaların krize sebep olabilecek içerikteki kanallarda reklamlarının yayınlanmasının önüne geçilmiş olacak.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın