YouTube Hikayeler özelliğini ekliyor

Hikayeler, SnapChat, Facebook, WhatsApp ve diğer uygulamalarda görmeye artık alıştığımız bu özellik YouTube üzerinde “Reels” olarak yerini alacak. Bu teknolojiyi YouTube kanallarındaki kitleleri geliştirmek amacıyla kullanılabileceğini aktaran YouTube yetkilileri Creator Blog üzerindeki yayınlanan yazıda detayları açıkladı. Biz de sizler için bu özellikleri derledik.

Hikayeler Yeni Kitle oluşturma aracı

Topluluk ve daha doğru tanımıyla kanal izleyicileri YouTube ekosisteminin kalbi durumunda. Hatta YouTube’un her zaman belirttiği gibi izleyiciler olmazsa platform olmaz. Bu yüzden kanal sahiplerinin kitlesiyle birlikte büyüyebilmesi, onlar ile bağlarını daha da sıkı hale getirebilmesi adına bu kararı aldıklarını aktarmışlar.

Topluluk Sekmesini oluşturan YouTube 10.000 aboneyi geçen her kanal için deneme aşamasında olan bu sekmeyi aktif hale getirecek. Bu sekmenin içerisinde sahne arkası resimler, anketler, GIF paylaşımları ve daha bir çok içerik paylaşılabilecek.

Topluluk Sekmesi

Topluluk Sekmesi Özellikleri

Bu sekmede tabii ki hikayeler özellikleri de olacak ama şöyle bir sekme özelliklerine göz atalım.

Reels Özelliği

  • Toplulukla iletişimde kalın : Yorum alanının dışında kitlenizle birlik olup onlara yeni video hakkında sorular sorabilir ve bu alanda onlarla iletişimde kalabilirsiniz. Böylelikle daha etkili bir kanal yönetimi mümkün olmakta.
  • Hayranlar için sahne arkaları : Yeni çekeceğiniz videolar hakkında kitlenizi heyecanlandırmak ve onları çekim anlarına dahil edebilmek adına sahne arkasındaki fotoğraflarınızı ve bu fotoğraflardan oluşan GIFleri paylaşabilirsiniz.
  • Etkileşiminizi arttırın : Bu alanı kullanarak diğer kanallar arası çapraz etkileşim oluşturabileceksiniz. Böylelikle diğer kanalların abonelerini kazanabilir ve onların da büyümelerine yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok kitleye ulaşırsanız o kadar başarılı olursunuz.
  • Arttırılmış bulunabilirlik : Videoların yanı sıra bu takipçilerinize ve diğer YouTube kullanıcılarına topluluk sekmesinde yer alan içerikler de gösterilecek ve böylelikle kanalınızı daha keşfetmemiş ama hayranınız olması muhtemel kişilere de erişebileceksiniz.
  • Yeni içerik türleri : Yazının başında da bahsettiğim ve bence içerik üreticilerin en büyük avantajı olacak özelliklerden biri olan YouTube Reels yani hikayeler özelliği ve ileride planlanan diğer içerik türleri etkileşiminizi ve kişilere ulaşmanızı oldukça fazla arttıracak özellik olarak öne çıkıyor. Buraya daha sonra YouTube tarafından geliştirilecek diğer içerikleri eklemenizi sağlayan teknolojiler de eklenecek.

Bütün bu yeni özelliklerle siz izleyici kitlesi ve kanal sahipleri için YouTube üzerinde çok farklı bir deneyim sağlayacağa benziyor.

Bu güzel haber ve makalenin sonuna gelirken sizi YouTube kanalımıza abone olmaya davet ediyoruz. Şu an için içeriğimiz olmasa da yakın süreçte sizlere güzel içerikler sunmaya başlayacağız. Abone olarak videolardan ilk siz haberdar olabilirsiniz. YouTube Kanalımıza Abone Olmak için tıklayınız.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın