Yenilenebilir Enerji Teknolojileri’ni yakından inceleyelim

Enerji nedir ne amaçla kullanılır gibi sorulardan sonra teknolojik atılımlar ile var olan enerji ve enerji kaynaklarını tekrar tekrar kullanmamızı sağlayan sistemlerin tamamına Yenilenebilir Enerji Teknolojileri diyoruz.

Aslında hepimizin sürekli aşina olduğu bir kaç sistem var; güneş, su, hava ile üretilen enerjiler. Ancak teknolojinin gelişmesi ile güneş enerjisi panellerinin ısıttığı sıcak su olayının birkaç adım ötesine gitmiş bulunuyoruz.

Gelin şimdi bu teknolojilere yakından bakalım.

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi temiz ve çevresel bir enerji olarak kabul görmekte. Kullanılan paneller aracılığı ile güneş ışığını birçok alanda kullanmamızı sağlıyor. Hala en yaygın kullanımı evler, binalar, iş merkezleri, hastaneler, çiftlikler, seralar olsa da bu paneller küçülerek kullandığımız telefonların güneşe tutulduğunda şarj olmasını bile sağlıyor.

Samsung’un 2009 yılında piyasaya sürdüğü ‘Blue Earth’ adlı telefonu hatırlayan vardır. Geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan ve güneş enerjisi ile çalışan bu telefon uzun zaman bu alanda yapılan birçok çalışmayı da peşinden getirmiştir.

Teknoloji ve bilişim çağında hayatımızın vazgeçilmesi olan akıllı telefonlarımızı sürekli açık tutmak için en yakın dostumuz powerbank ürünlerininde güneş enerjisi ile şarj olarak büyük tasarruf sağlayan modelleri birçok kişi tarafından kullanılıyor. Solar Powerbank adında çıkarılan bu ürünlerde yenilebilir enerjinin en çok kullanılan türü.

Elektriğe olan ihtiyacımız aşikar. Bu ihtiyacı güneşten ve sudan karşılamak ekosistemimiz için en yararlı yöntemler olarak kabul ediliyor.

Su Enerjisi

Su enerjisi alanlarında en yaygın kullanım Dalga Enerjisi Sistemleri ( Jeneratörleri ) bu sistemlerde elektrik enerjisi dalga yüzeyinden ya da yüzey altındaki dalga basıncından elde edilir.

Tabi bu noktada dalga enerjisinin kullanımının en yaygın olduğu ülkeler okyanus kıyısında yer alanlar. Aynı zamanda bu ülkelerin yaşadıkları doğal afetlerin çoğu sebebinin bulundukları konum olduğu düşünüldüğünde bir yerden kaybederken bir yerden de kazandıklarını düşünüyorum.

Çin son yıllarda geliştirdiği teknolojiler sayesinde ülkenin birçok kıyı şeridine dalga jeneratörleri yerleştirerek elektrik ihtiyacının büyük bölümünü bu sayede sağlıyor.

Bir başka su enerjisi türü de barajlar sayesinde elde edilmektedir. Ülkemizde de çok yaygın bir kullanımı olan barajlar içlerinde bulunan türbinler sayesinde suyun ağırlını ve akışkanlığını kullanarak hareket eder ve elektrik üretirler. Bu sisteme aynı zamanda Hidro Elektrik Santrali adı da verilmektedir.

Ülkemizdeki en büyük barajlar Atatürk, Karakaya ve Keban barajları ürettikleri elektrik ile son yıllarda büyük oranda tasarruf sağladılar. Dünyadaki en büyük baraj ise, Çin de bulunan Shuibuya Barajı’dır. Yaklaşık yüksekliği 233 metre olan bu barajın üretebileceği enerjiyi bir düşünün.

Hava Enerjisi

Hava enerjisinin nasıl bir etki yarattığını çocukken yaptığımız rüzgar güllerinden hatırlarsınız. Genellikle yüksek alanlarda kurulan Rüzgar enerjisi santrallerinin temel elemanı Rüzgar türbinleri hareket halindeki havanın kinetik enerjisini öncelikle mekanik enerjiye ve sonrasında elektrik enerjisine dönüştürürler.

Ülkemizde bulunan Rüzgar Enerjisi Santrallerinin 2016 yılında ürettiği elektrik miktarı 15.369.548.000 kilovat/saat olarak hesaplanmış.

Dünyada Neler Oluyor?

Gelelim Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ile ilgili dünyada neler olup bittiğine;

Arama motoru Google uzun zamandır yenilenebilir enerji teknolojilerine milyon dolarlık yatırımlar gerçekleştiriyordu. Bu yıl itibariyle hepimizin hayranı olduğumuz o güzel ofislerini tamamen yenilenebilir enerji kaynakları ile yenilemeye başladılar.

Kullanılan ürünler başta olmak üzere Google’ın ne kadar enerji tükettiğini tahmin etmek zor değil. Neyse ki bu konuda her türlü çalışmayı gerçekleştiriyorlar.

Sektör devlerinden Apple’da aynı şekilde bu teknolojileri kullanan firmaların başında geliyor ve dünya çapındaki operasyonlarının  %93’ünün yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu, şirketin 2020’ye kadar 4 gigawatt’lık temiz enerji üretecek projeleri destekleyeceğini açıklaması da umut vaad ediyor.

Elektrikli otomobil üretimi yapmasından tutun da dünyanın en büyük pilini yapma adımları atan Elon Musk belki de bu alanda en büyük gelişmeleri ve teknolojileri katlanarak kullanan en önemli isim.

Elektrikli otomobiller için güneş enerjisi ile elektrik üreten şarj üniteleri, 150 megavatlık güneş enerjisi tesisi, evlerin tamamen bu teknoloji ile donatıldığı Solar City projesi ve Türkiye’ye gelişinin ardından duyurulan Türkiye’de kurmak istediği Enerji tesisi ve daha niceleri.

Özete geçersek…

Konunun özeti belli, tüketim toplumu olduğumuz bu çağda tükettiğimiz her şeyin bir gün bu dünyanın sonunu getirmesini önlemek amacıyla büyük projeler ve çalışmalar gerçekleştiriliyor. Hepimizin ortak bilinci bu dünyayı yani evimizi korumak. Belki bahsettiğimiz projeler ulaşılamaz gibi geliyor olabilir ama inanın bana sırf geri dönüşüm teknolojileri ile ozon dengesine biraz olsun katkımız bulunabilir.

Yediğimiz, giydiğimiz ve kullandığımız her ürün doğaya kazandırılabilir. Bilişimi ve teknolojiyi sadece kullanmak ve tüketmek için değil, içinde bulunduğumuz hayata uyum sağlamak ve onun bir parçası olmak için de kullanabiliriz. Çünkü bunlar yapılıyor ve çok geç olmadan içinde yer almamız gerekiyor.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın