Yeni ve Kötücül bir Botnet yolda

İnternete bağlı yaklaşık 100 bin cihazdan oluşan ağ çökertildi ve üzerimize botnet olarak saldırmaya hazır. IOT (Internet Of Things – Nesnelerin interneti) cihazların bağlı olduğu ve Ars Technica tarafından yen keşfedilen bu kötücül ağ CenturyLink güvenlik araştırmacısı Dale Drew’e göre oldukça sofistike bir yapıya sahip.

Botnet Nedir?

Botnet, tanımına bakıldığında saldırı için birbirine bağlanabilen ve karşı sunucuya yavaşlatıcı yada tamamen etkisiz hale getirmek için belirli oranda veri yüklemesi yapan, yüksek oranda kötü amaçlı kullanılan bir bilgisayarlar ağıdır. Bu son keşfedilen ağ ise evimizde bile bulunan ve internete bağlanabilen makineler üzerinden işlem gerçekleştirme kabiliyetine sahip.

Bu botnetler makinelerin fabrika çıkış ayarlarında bulunan ve kullanıcılar tarafından değiştirilmeyen varsayılan giriş bilgilerini kullanarak bu cihazları kendi botnetlerine dahil ediyor. Bunlardan en kötücül olanı ve bilineni Mirai ağı ve tam olarak yukarıda bahsettiğimiz şeyi gerçekleştiriyor.

Yeni keşfedilen bu botnet ise Huawei yönlendirici cihazlarında bulunan “Zero Day” diye adlandırılan bir açığı kullanarak cihazları kendi ağına katmakta. Ars Technica tarafından yapılan araştırmada, ağda bulunan 100 bin cihazın yüzde doksanı bu bahsettiğimiz cihazlardan oluşuyor. Geri kalan cihazlar da 65 bin kullanıcı adı ve şifresi barındıran bir liste tarafından kırılmış görünüyor.

Bu açıklamaya ek olarak şu an botnet ağının Amerika’da kullanılan internet ağının büyük çoğunluğuna zarar verecek kadar büyüdüğünü aktarıyorlar. Bu ciddi bir tehlike olarak karşımıza çıkıyor.

Siz siz olun öncelikle Huawei marka bir yönlendirici kullanıyorsanız en güncel framework yükseltmesini yapın. Çünkü sisteminizin yavaşlaması dışında çok daha fazla etkilenebilirsiniz.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın