Yaratıcı Endüstride Kariyer Nasıl Başlar?

Yaptığınız işlerden kariyer yapmak ister misiniz? Yaratıcı endüstriler, yaratıcılık üzerine odaklanan işi ve organizasyonu tanımlar: müzik, tasarım, sanat, yayıncılık, edebiyat, mimari, film, görsel sanatlar, moda ve drama, birkaç isim.

Bu sektörlerde üst düzey tasarım, pazarlama ve reklamcılık profesyonelleri için ihtiyaç vardır.

Yaratıcı meslekler neden bu kadar önemli? Dijital sektörde ve genel olarak ekonomide iş yaratıyorlar. Yaratıcı sektördeki çalışanlara “yaratıcılar” olarak adlandırılan, yüksek talep görüyor.

Yaratıcı endüstri için harika olan nedir? Sürekli değişiyor ve sizin gibi tutkulu insanlarla çalışmaya başlıyorsunuz.

Yaratıcı endüstride kariyerinize nasıl başlayacağınıza ve reklam öğelerinin başarılı olduğu İstikamet Europeo di Design(IED) konularına daha yakından bir göz atalım.

Kariyer için tavsiyeler

kariyer

1. Pozlama alın ve sanatınızı yapın

Nasıl? Şebeke, şebeke, şebeke ve telefonu açmaya korkmayın. İstediğiniz alanda sahip olduğunuz kontaklar ne kadar çok olursa, iş bulma ihtimaliniz de o kadar yüksek olur.

Size ilgi duyan şirketlere birkaç telefon açın ve sunduklarına bakın. Oldukça orada değil mi? Web sitelerini gözden geçirin ve yaptığınız ilginizi çekebilecek projeler için birkaç adım hazırlayın.

Bu sizi hiçbir yere götürmeye çalışıyorsa, çalışmak ve gönüllü, çırak veya stajyer isteyebileceğiniz bir yer bulmak. Ağınızı genişçe dökün, bağlantıları yapın, oraya çıkın ve yapın.

2006 yılından bu yana Milan’da tasarımcı olan ve IED’den mezun olan Lorenzo Longo, Pirelli lastikleri için yaptığı ilk tecrübesinden bahsediyor. O, “Bu vesileyle Pirelli mühendis ekibinin bir parçası olmayı seçti ve ben onlar için yeni lastik desen tasarımı geliştirdim” dedi. Pirelli lastiklerinde yaklaşık bir yıl çalıştım, aynı dönemde stüdyomu açtım “dedi.

Açtığı stüdyo De-Signum , mimari, iç mekân tasarımı ve ürün tasarımı üzerinde çalışan çok işlevli bir tasarım şirketidir.

2. Çalışın

Bu bir şok olmamalı: çok çalışmanız gerekiyor. Yaratıcı endüstrideki pozisyonlar rekabetlidir, özellikle de okuldan çıkmışsanız. Anahtar? Deneyim ve tutum. Mümkün olduğu kadar çok deneyime sahip ol ve okuldayken mümkün olduğunca çok önemli bağlantıyı elde edin. Para kazanacak.

Longo, “Yaratıcılık bir tutum, meraklı değilsiniz ve sizi çevreleyen her şeyle ilgilenmiyorsanız yaratıcı olmayı öğrenmek çok zor. Bir “parfümör” olarak olmalısın, kendi kokusunu geliştirmeyi, kendi gözlem ruhunu geliştirmeyi, sıkı çalış, sıkıcı olma, ekip içinde çalışmanın ne kadar komik olduğunu öğren, sabırlı davranmayı öğrenmelisin. ”

3. Tutkunuzu takip edin

Neyi seviyorsan onu yap. Başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenme. Yaptıklarınızı önemsiyorsanız, başkalarına saygı duyarsanız ve olumlu bir etki yaratmak için çok çalışırsanız, bunu yaratıcı endüstride yapabilirsiniz.

IED İtalya’daki Kariyer Hizmetleri Ofislerinin koordinatörü ve resmi IED Mezunları platformunun sorumlusu olan Anna Rogg, “Genç yaratıcılar için tavsiyem, meslektaşları ile düşüncelerini paylaşmaya çalışmak, patronun kıskançlık duymadan, diğer insanları asla eleştirmemek, ancak her zaman olumlu tarafları bulmaya çalışın. Her zaman belirli derslere hafta sonları, akşamları katılıp… Güncel olun! ”

kariyer basamakları

4. Doğru master derecesini alın: IED

Kariyerinizi yaratıcı sektörde başlatmaya hazır mısınız? Zaten lisans derecen var mı?

İtalya’da IED’de doğru master’ı edinin. Uzmanlaşmış ve teknik eğitim, ortak şirketlerdeki gerçek projeler ve geniş mezunlar ağıyla IED, öğrencilere çağdaş sanat, tasarım, moda ve iletişim alanlarında master kursları sunar.

Uzun, IED ile hâlâ temas kurduğunu söylüyor. Dedi ki, “IED’nin özel projeler için çağırdığı halen devam ediyor. Campari Grubu için yaklaşık bir yıl önce çalıştım. ”

Rogg duyguyu yansıtıyor. Diyor ki, “Öğrencilere mezun olduktan sonra on iki ay boyunca yardım ediyoruz. Bu yıl, IED Topluluğumuza ayrılmış özel fırsatlar, ortaklıklar ve iş ilanlarıyla ilk IED Mezun platformumuzu başlatacağız. Geçtiğimiz yıl IED Milan, mezun olmuş eski öğrencilerimizin yüzde 92’sine staj imkânı buldu. ”

Sonsuza dek hayal ettiğiniz yaratıcı alanda bir adım arıyorsanız, şimdi şansınız. IED’ye göz atın ve yaratıcı kariyerinize hak ettiği desteği verin.

 

Bir Cevap Yazın