Yapay Zeka Üreten Yapay Zeka Google AutoML

Google Brain araştırmacıları Mayıs ayında kendi yapay zekasını üreten bir yapay zeka olan AutoML’in tanıtımını yapmışlardır. Ve AutoML kendisini üreten insan arkadaşlarından çok daha iyi bir yapay zeka geliştirdi.

Bu noktada aklımıza yıllarca izleyip etkisinde kaldığımız Bilim-Kurgu filmleri geliyor. İnsanlar tarafından üretildikten sonra gelişmesine devam eden ve kendisini üreten kişilerden daha iyi bir iş çıkararak kendi yapay zekalarını üreten yapay zekalar!

Ama endişe edecek bir şey yok çünkü bu yapay zeka henüz çok küçük. Ancak ilerleyen zamanda daha büyük işler başarması da çok olası.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenme Tekniği

Google’ın geliştiricileri, makine öğrenme tekniğini, öğrendiğini geliştirme adlı bir yaklaşımı kullanarak otomatik hale getirdiler. Böylece AutoML adlı yapay zeka, belirli bir görev için üretilen yapay zekaları denetleyen bir sinir ağı haline geldi (bu kısım çok önemli) NASNet olarak adlandırılan yapay zekanın görevi insanları, arabaları ve daha bir sürü şeyi tanımlamak. NASNet bunları yaparken AutoML, NASNet’in performansını değerlendirecek ve bu bilgiyi yeni yapay zekalara uygulayacak.

NASNet Google tarafından geliştirilen ImageNet (görüntü sınıflandırma) ve COCO (nesne saptama) gibi görme sistemlerinden daha iyi sonuçlar veriyor.

Veriyi işleme sürecinin insan elinde ne kadar uzun soluklu bir işlem olduğunu biliyoruz. Bu yapay zeka bu işi çok kısa zamanda ve kusursuz bir şekilde yapabiliyor. Böylece yüksek oranda zaman tasarrufu sağlanıyor. Google’ın bu yeni sistemi AutoML’nin, birçok teknolojik alanda kullanılabileceği düşünülüyor.

Sektör devleri Amazon, Apple, Facebook ve daha birçok firma yapay zeka hakkında geliştirme toplulukları için ortak bir platform kurdular. AutoML’in kullandığı ve geliştirdiği yapay zekaların yaptıkları ve yapabilecekleri üzerine zamanın neler gösterdiğini hep birlikte göreceğiz.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın