WordPress 4.9 Sürümü (Beta 3) Yayınlandı!

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress, kendini geliştirmeye hızla devam ediyor. Geçtiğimiz haziran ayında 4.8 “Evans” güncellemesini yapan WordPress, 4.8 sürümü ile getirdiği yenilikler ile gelişimini bir üst seviyeye çıkarmıştı.

Aynı adımları şuan WordPress 4.9 sürümü ile yapmaktalar. Beta 1, Beta 2 ve son olarak Beta 3 sürümlerini geliştiriciler ve test etmek isteyenler için indirmeye sunan WordPress, WordPress 4.9 sürümü ile birçok yenilik getirmeyi hedefliyor.Her yeni çıkardığı yenilik ve geliştirme paketine bir isim veren WordPress, 4.9 sürümü için  henüz bir isim belirtmedi.Daha önce 4.8 sürümünde olduğu gibi bu sürümde de 4.beta sürümünde paketin ismi belli olacaktır.

WordPress 4.9 sürümünü henüz normal kullanıcılar için yayınlamadı. Bu paketlerin yayınlanma amacı WordPress’in gelişmesine katkıda bulunan geliştiricilerin 4.9 sürümünde ki var ise hataları,açıkları ve eksikleri bulmak ve buldukları şeyleri WordPress geliştirici ekibinde bildirmelerini istemekteler. Yani, henüz WordPress 4.9 sürümü stabil durumda değil. Aktif olarak kullandığınız internet sitelerinizde bu sürümü indirip, kurulum yapmamanızı öneririm.

WordPress 4.9 Sürümü İle Gelen Özellikler ve Yenilikler

WordPress 4.9 sürümü birçok yeni özelliği içerse de bu sürümde ağırlıklı olarak güvenlik açıklarının kapatılması ön planda tutulmuş. Beta 1 ve Beta 2 sürümlerinde rapor edilen birçok hata ve güvenlik açığı 4.9 sürümü ile giderilmiş.

Yaklaşık olarak bu sürümde 65 adet rapor edilen güvenlik açığı ve hata giderilmiş. Bu güvenlik açıkları ve hataları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

WordPress 4.9 Sürümü İle Gelen Özellikler

  • Temaları özelleştirmek için kullandığımız özelleştirici (customizer) için iyileştirmeler yapıldı. Daha hızlı ve efektif özelleştirmeler yapılabilecek.
  • Önceki sürümlerde temaları ön izleme yaparak düzenlemek isteyen kullanıcılar oturum açmaları gerekiyordu ancak bu sürüm ile oturum açmaya gerek kalmadan admin panelinden oluşturdukları ön izleme bağlantısı ile oturum açmadan da tasarımlarını düzenleyebilecekler.
  • Tema düzenleyicisi otomatik kaydetme özelliğinde iyileştirmeler yapıldı. Yapılan değişiklikler anında ön izlenebilir olacak.
  • 4.8 sürümü ile video ve resim bileşenleri getirilmişti bu bileşenlerin yanına galeri bileşeni de getirilerek daha zengin ve çok amaçlı bileşenlerin oluşturulması sağlandı.
  • Daha eski sürümlerde tema özelleştirme kısmında tek bir temayı görebilirken artık WordPress 4.9 sürümü ile sistemimizde bulunan tüm temaları görebilecek ve sayfa değiştirmeden aynı pencere içerisinde temalar arasında geçiş yaparak ön izleme aracında düzenlemeler yapabileceğiz.
  • Yazı (Metin) bileşeni için shortcodes desteği getirildi.
  • Yazı (Metin) bileşeni için resim,video,ses ekleme özelliği getirildi.
  • Video bileşeni için Youtube ve Vimeo dışında ki diğer video paylaşım siteleri içinde embed desteği getirildi. Artık diğer video sitelerinin de embed kodların video bileşenin de kullanabileceksiniz.
  • Tema ön izleme aracında menülerinizi daha da özelleştirebileceksiniz. Aynı pencere içerisinde menü oluşturabilecek,silebilecek ve konumlandırabileceksiniz.
  • CodeMirror editörü tema düzenleyicisine, eklenti düzenleyecisine ve diğer bileşenlere eklendi. Eklentiler için entegrasyon yapmak için çeşitli API servisleri oluşturuldu.

WordPress 4.9 Sürümü İle Gelen Yenilikler

Tema özelleştirici kısmında sizden başka kullanıcılarında yapılan değişikleri görebilmesi için Share Preview Link özelliği eklendi.

 

 

Wordpress 4.9 Beta 3 Sürümü İle Gelen Yeni Özellikler #1
WordPress 4.9 Beta 3 Sürümü İle Gelen Yeni Özellikler #1

Tema özelliştirme kısmında sayfa değiştirmeden yeni tema yükleyebilir veya yüklü olan temalarınızı görüntüleyebilir,düzenleyebilir ve temalar arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

Wordpress 4.9 Beta 3 Sürümü İle Gelen Yeni Özellikler #2
WordPress 4.9 Beta 3 Sürümü İle Gelen Yeni Özellikler #2

Tema özelleştirici kısmında artık menü oluşturabilir, oluşturduğunuz menüleri düzenleyebilir ve bütün bunları sayfa değiştirmeden, anlık olarak görüntüleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Wordpress 4.9 Beta 3 Sürümü İle Gelen Yeni Özellikler #3
WordPress 4.9 Beta 3 Sürümü İle Gelen Yeni Özellikler #3

WordPress 4.8 “Evans” sürümü ile gelen video ve resim bileşeninden sonra WordPress 4.9 sürümü ile galeri bileşeni de WordPress’in temelinde yüklü olarak gelecek. Daha önceleri tema yapımcıları bu bileşeni oluşturabilmek için ekstra kodlamalar ve dosyalar oluşturuyordu artık buna gerek kalmadı direkt WordPress içerisinde kullanıcıların hizmetinde olacak.

Wordpress 4.9 Sürümü ile Galeri Bileşeni Eklendi!
WordPress 4.9 Sürümü ile Galeri Bileşeni Eklendi!

Html,css düzenleyicisi, tema & eklenti düzenleyicisi olarak CodeMirror editörü aktif hale getirildi. Artık özel html ve css dosyalarınızda, bileşenleriniz de daha temiz kodlamalar yapabileceksiniz. Bu editör için ekstra olarak eklenti yapmak isteyen geliştiriciler için API desteği de mevcut.

Wordpress 4.9 Sürümü İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!
WordPress 4.9 Sürümü İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!
Wordpress 4.9 İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!
WordPress 4.9 İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!

Acemi geliştiriciler için CodeMirror editörü sayesinde yaptıkları kodlamaların da eğer bir hata var ise bunu artık görebilecekler. Bu editör sayesinde nerede yanlış bir kodlama var ise eklenti o satırı gösterecek ve düzeltmek için ipuçları sağlayacak.

Wordpress 4.9 Sürümü İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!
WordPress 4.9 Sürümü İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!
Wordpress 4.9 Sürümü İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!
WordPress 4.9 Sürümü İle CodeMirror Kod Editörü Desteği Geldi!

WordPress 4.9 sürümü ile gelen ve ön plana çıkan yenilikler bunlardan ibaret. Daha bu sürüm geliştirilme aşamasında yani bu yeniliklerin üstüne başka yenilikler de eklenebilir. Gelişmeleri takip etmek istiyorsanız WordPress’in developer blog sayfasına takip etmeniz yeterli. WordPress 4.9 Beta 3 sürümü indirmek ve test etmek için buraya tıklamanız yeterlidir.

Hüseyin Körbalta

Blog yazarı, Front end Developer - Blog: https://huseyinkorbalta.com

WordPress 4.9 Sürümü (Beta 3) Yayınlandı!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: