Windows 10’da İstenmeyen Uygulamaları Kaldırma

Her işletim sistemi bazı kullanıcıların beğenmediği  veya kullanmaya gerek duymadığı bazı özellikleri içerir. Bu tarz uygulamaları kaldırmak belki fazla bellek alanı sağlamayacak ama bir şekilde istemediğimiz uygulamalardan kurtulmuş olacağız. Bu programların kaldırılmasına harcanan zaman ve çaba hiçbir pratik avantaja sahip olmayacak ve Microsoft bunları bir şekilde yeni güncellemelerle tekrar bize sunmuş olacaktır. Yine de , Windows Media Player ve Internet Explorer 11 gibi çok eski programları da içeren bir çok programı gizleyebilirsiniz hatta kaldırabilirsiniz. Bu işlem sonrasında en azından biraz da olsak bellek alanı kazanmış  olursunuz. Microsoft Mağazasından hazır olarak gelen ücretsiz uygulamaları ya da oyunları kaldırabilirsiniz. Ancak tavsiye olarak Windows Mağaza uygulamasını kaldırmamalısınız.

Uygulamalar ve Yer Tutucuları

Bazı Microsoft programlarında nesneler vardır  ve başlat menüsünde görünürler. Onları sağ tıklayarak “Kaldır”ı seçerek veya en azından açılan menüden taşıma işlemi yapabilirsiniz. Eğer işe yaramazsa, ayarlar kısmından “Uygulamalar ve Özellikler”i tıklayın. Bu uygulamalarınızı ve programlarınızı listeler ve her birinin bellekte ne kadar alan kapladığını gösterir. İstenilmeyen uygulamalar bu şekilde buradan kaldırılabilir.

Eğer tam olarak uygulamalar ve verileri silinmek istenirse Piriform firmasına ait çok kullanışlı olan CCleaner Free, uygulaması da kullanılarak genel bir temizlik yapılabilir.

Cortana

Cortana, Windows 10’da iki şey yapar. Önce yerel arama sistemini çalıştırır. Sonra Amazon Alexa gibi bir bulut tabanlı dijital asistan görevi yapar. Bulut tabanlı çalıştığı için verilerin çoğu donanım belleğinde tutulmaz bunun için yapılacak olan şey Cortana’nın bilgi topladığı kısmı kapatmak olacaktır.

Ayarlar kısmına gidin, Cortana simgesine tıklayın ve sol kısımdan tüm seçenekleri görüntüleyin. İzinler ve Geçmiş kısmında “Bulutta Cortana’nın benim hakkımda bildiklerini değiştir” yazıyor. Buna tıkladığınızda, “Kişisel Bilgiler” başlığı altında bir pop-up görüntülenir. En alt kısma gidin ve hepsini silmek için temizle olarak işaretlenmiş düğmeği tıklayın. Bu sayede kullanılmayan asistanda devre dışı bırakılmış olur.

Programlar ve Özellikler

Denetim Masası, yalnızca Win32 olarak bilinen geleneksel Windows alt sisteminde çalışan programları listeler. Platformlar arası WinRT(Windows Çalışma Zamanı alt sistemi)’de çalışan yeni stil uygulamalar listelenmez, ancak kaldırmak istediğiniz herhangi bir şey olup olmadığını görüntülemek için yine de listeye bakmakta yarar var.

Ayrıntılı işlem için Program ve Özellikler penceresinde soldaki menülerden “Windows özelliklerini açma veya kapatmayı” tıklayın. İstediğiniz özellikleri(FTP Sunucusu, Telnet istemcisi, Linux alt sistemi vb) ekleyebileceğiniz veya kullanmadığınız özellikleri kaldırabileceğiniz bir pencere açılır. Burada eskimiş olan ve artık kullanılmayan Windows Media Player ve Internet Explorer 11 gibi uygulamalar bu kısımda görünür.

Son Sözler

Çoğu kullanıcı, modern (WinRT) uygulamalarından hoşlanmıyor gibi görünse de bu uygulamaları kaldırmak aslında çok da mantıklı bir şey değil . Modern uygulamaları çalıştırmak daha güvenlidir ve üstelik lisanslıdır. Kayıt defterini kullanmadığı için yükleme ve kaldırma işlemleri daha kolay yapılır. Uygulamaların arka planda bir güncelleyici çalıştırmadan uzaktan bakımı yapılır. Son olarak bizce bu tarz hızlı ve performanslı bir çözüm sunan Windows uygulamalarını kaldırmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın