Windows 10 Güncellemeleri, KB4100347 Sistem Ön Yükleme Yapmasını Engelliyor!

Bu güncelleme ilk olarak Temmuz ayında yayınlandı.

Microsoft tarafından piyasaya sürülen güncellemelerin bazılarının yarardan çok zarara yol açması sürpriz değil. Yeni Spectre yaması da bir istisna oluşturmuyor.

KB4100347 , bu yıl Temmuz ayında Microsoft tarafından Spectre Variant 2 güvenlik açığına karşı daha fazla etki sağlamak amacıyla piyasaya sürülen bir Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirme düzeltme ekidir, ancak raporlara göre, bazı bilgisayarlar yüklendikten sonra artık önyükleme yapamamakta.

Başlangıçta iki ay önce sistemlere girmiş olmasına rağmen, güncellemenin geçen hafta birkaç cihazda yeniden yayınlandığı bildirildi. Güncellemenin KB sayfasının Temmuz ayından bu yana düzeltilmediğini ve yeni sürümde herhangi bir değişiklik olmadığını görüyoruz.

BornCity‘ye göre KB4100347’nin bu “yeni sürümü” bazı sistemlerin, güncellemeyi yükledikten sonra önyükleme yapmasını engelliyor gibi görünüyor ve bu noktaya kadar, güncelleme hilesinin tipik olarak kaldırılması dışında bir çözüm bulunamıyor.

Microsoft, bu sorunların herhangi bir potansiyel nedeni üzerinde tamamen sessiz kalırken, güncellemeyi kurduktan sonra sistem; kullanılmayan kullanıcılar da dahil olmak üzere, Windows topluluğunun hepsinin, bilgisayarlarına yanlışlıkla yama sunulduğuna inandığını düşünüyor.

Artık Ön Yükleme Yapılamayacak

KB4100347, Intel sistemlerine özel olarak gönderilmeli ancak AMD işlemcili bazı makineler de çalışıyor. Bu durum, işletim sisteminin artık önyükleme yapamayacağına işaret ediyor.

Bu noktada, yukarıda açıklanan sorunlardan kaç tane bilgisayarın etkilendiğini belirlemek zor ve Microsoft’un herhangi bir potansiyel sorun hakkında bir şey söylememesi ile, güncellemenin yanlış bilgisayarlara sunulup sunulmadığını bilinmiyor.

KB4100347’nin bu güncellenmiş sürümünde nelerin yeni olduğunu ve bazı sistemlerin orijinal sürümden bir ay sonra yeniden sunulmaya başlanmasının nedenini zaman içinde öğreneceğiz gibi görünüyor.

Konuyla ilgili bilgilerinizi bizimle paylaşabilir ve süreci takip edebilirsiniz.

 

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın