Whatsapp Dolandırıcılarına Karşı Emsal Dava

En yaygın kullanıma sahip mesaj uygulaması Whatsapp, dolandırıcılar içinde tercih edilen bir platform aynı zamanda. Telefon rehberinize entegre olarak çalışan sistemde dolandırıcılar telefon numaranıza ulaştığı anda Whatsapp üzerinden sizinle irtibata geçebiliyorlar.

Uygulamanızın güncellenmesi veya ücretsiz olan uygulamanız için ödemeniz gereken miktarlar ile ilgili bir çok dolandırıcılık mesajı alıyoruz.

Bilişim ve teknoloji alanlarında farkındalığın az olması da bu dolandırıcılık faaliyetlerini başarıya ulaştırıyor maalesef.

Konu ile ilgili savcılığa başvurduğunuzda ise ‘Konunun hukuki olduğu ve tüketici mahkemeleri ile tüketici hakem heyetini ilgilendirdiği’ gerekçesi ile takipsizlik kararı çıkıyordu.

Av. Murat Eltutan bu durumla karşılaştı ve müşteki olarak şikayette bulundu ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi ‘Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçundan dava açtı.

Açılan bu dava ile birlikte bankadan emsal sayılabilecek bir karar geldi.

Dava Kararına İlişkin PDF

İndir (PDF, 689KB)

Yaşanılan benzer olaylarda, size gelen dolandırıcılık mesajlarını yargı ile paylaşmanızın ve bu davayı takip etmenizin önemini unutmayın.

 

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın