VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar?

VMware Workstation sanallaştırma programını sanırım duymuş olmalısınız? Veya duymuş olup hatta internet üzerinden indirip kurmuş da olabilirsiniz? Üzerine bir iki işletim sistemi kurup denemeler yapmış da olabilirsiniz? Peki, tam anlamıyla VMware Workstation nedir ne işe yarar biliyor musunuz? VMware 1998 yılında birçok sanallaştırma çözümleri üreterek, VMware Workstation programını 2001 yılında piyasaya sürmüştür.

VMware Workstation, fiziksel bilgisayarlar üzerinde birden fazla sanal işletim sistemi çalıştırmamıza olanak sağlayan, x86 ve x86-x64 sistemler üzerine kurulabilen bir sanallaştırma programdır. Aynı zamanda, fiziksel bilgisayarınızın donanım kaynaklarını kullanarak sanal makine ile arasında bir köprü görevi görür.  VMware programı ile en çok Microsoft Windows işletim sistemleri kullanılmaktadır. Tabi bunun yanında Linux, BSD gibi sürümler de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

VMware İle Hangi İşletim Sistemleri Kurulabilir?

vmware uyumluluk listesi

Ve Daha Birçok İşletim Sistemi Kurabiliriz…

VMware Workstation Programı ile Windows İşletim Sistemi Uyumluluğu

Windows İşletim Sistemi VMware Workstation Versiyon
Windows Server 2012 R2 10.0 ve Sonrası…
Windows Server 2012 9.0 ve Sonrası…
Windows Server 2008 R2 SP1 8.0 ve Sonrası…
Windows Server 2008 R2 7.0 ve Sonrası…
Windows Server 2008 6.0 – 10.0
Windows Server 2003 R2 6.0 – 10.0
Windows Server 2003 4.0 – 10.0
Windows 10 11.0 ve Sonrası…
Windows 8.1 10.0 ve Sonrası…
Windows 8 9.0 ve Sonrası…
Windows 7 7.1 ve Sonrası…
Windows Vista 6.0 – 10.0
Windows XP 3.0 – 10.0
Windows 2000 2.0 – 6.5

Örneğin Yukarıdaki Windows 10 İşletim Sistemi, Workstation 11 Sürümü Dahil Olmak Üzere Sonraki Sürümlerde de Kurulmaktadır. Tabi 11 Sürümü Sadece Windows 10 Sisteminin Technical Preview Versiyonunu Destekler. En yeni sürüm olan VMwareWorkstation 12 Pro versiyonu, yukarıdaki tüm sistemleri desteklemektedir.

VMware Workstation Ne İşe Yarar?

VMware Workstation programı, Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknoloji) altyapısını kullanmaktadır. Bu programı kullanarak birden çok çözüm üretebiliriz. Örneğin;

  1. Kullanmış olduğumuz bilgisayarı program sayesinde sanallaştırarak, program ve ayarlarımızı bir daha tekrar tekrar kurup ayarlamaktansa, uğraşmadan sanal bir bilgisayar olarak kullanabiliriz. Fiziksel bilgisayarımızı sanal bilgisayara çevirdikten sonra ne yapabiliriz ki demeden önce, örneğin bilgisayarımıza kritik bir Windows güncellemesi geldi. Bunu ilk sanal ortamda denemek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, bir sorun olduğunda bunu sanal bilgisayarınızda deneyerek test etmiş olacaksınız.
  2. Kullanmakta olduğunuz herhangi bir programın güncel bir versiyonu çıktı ve siz bunu denemek istiyorsunuz. Böylelikle programın yeni versiyonunu download ettikten sonra, sanal bilgisayarınıza kurup inceledikten sonra fiziksel bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
  3. E-posta hesabınıza bir mail geldi ve bilgisayarınıza okuyup biçmeden indirdiniz. Bu dosyayı öncelikle sanal bilgisayarınıza kopyalayıp sonrada içeriğine göz atmak isteyebilirsiniz. Çünkü dosyada bir virüs olabilir ve bilgisayarınızdaki önemli belgeleri kaybetmek istemezsiniz. Böylece, dosyamızı test etmiş olduk.
  4. Linux sürümlerine merağınız var ve download edip kurmak istiyorsunuz. Linux sürümünü download ettikten sonra, VMware Workstation ile yeni bir sanal makine oluşturup kurabilirsiniz.
  5. Apple firmasının Mac OS işletim sistemlerini denemek istiyorsanız download ettikten sonra yine VM ile kurup kullanabilirsiniz.
  6. Eski sürüm Windows işletim sistemlerini yani Windows 98, Windows 2000, Windows 2003 sistemleri kurabilir ve nostalji havası yaşayabilirsiniz.
  7. Mesela kullandığım bir yöntemi anlatmak istiyorum. Anti virüs programları bilgisayarımızı kastığından dolayı ve bilinçli bir kullanıcı olduğum için, anti virüs yazılımını sanal bir bilgisayara kurup internetten indirdiğim güvenmediğim dosyaları veya programları, sanal bilgisayarıma atıp virüs taraması yaptıktan sonra gerçek bilgisayarıma kopyalıyorum ve işlemime devam ediyorum. Sizin içinde bu yöntemi tavsiye ederim.

VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

VMware Workstation sanallaştırma programının tanımını yapıp, ne işe ve işlere yaradığını anlattım. Sadece birkaç madde ile kalmamakla beraber hayal gücünüz ile daha fazla kullanım alanı oluşturabilirsiniz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşça kalın, takipte kalın!

Bir Cevap Yazın