VLC 3.0 Chromecast’den 8K ve HDR Desteği

VLC veya VideoLan en popüler video oynatma yazılımlarından birisidir. Gerek çeşitli video codec desteği, gerek de kullanışlı, sade arayüzü ile oldukça işe yarayan bir video oynatıcısıdır. Kendisini gün geçtikçe yenileyen ve başarılı işlere imza atan bir  uygulamadır. Url’den canlı video oynatma desteği sayesinde daha da çok rehavet gören bir ortama sahiptir.

Şu aralar gelmeye başlayan VLC’nin yepyeni 3.0 “Vetinari” güncellemesi var olan sürüme inanılmaz sayıda özellik ekliyor. HDR10 desteğine de sahip olan bu güncelleme sürümü video çözünürlük kalitesini de oldukça artıracağa benziyor. Ayrıca videolarda HD ses geçişi de yapacak olan bu sürümde video izleme oldukça zevkli hale gelecektir. Bu sürüm akıllı cihazlar ve bilgisayarlarda 4K veya 8K oynatımı yapmak için yeterli donanım seviyesinde oldukça performanslı çalışacaktır.

Chromecast Nedir?

Chromecast Google Chrome alt yapısında gelişen ve VLC ortamına uyarlanan bir çekirdek yazılımdır. VLC 3.0 sürümü ile birlikte gelmiştir. Chromecast tarafından doğal olarak desteklenmeyen Chromecast videoları arka planda çalışarak oluşturulabilir. Ayrıca Blu-ray Java menüleri ile birlikte çalışarak video formatına göre düzenlenir. Apple firmasının son teknoloji ile donatılmış telefonu İPhone X’in çentik yapısına göre düzenlenerek optimize edilmiştir. Son VLC güncellemesi ile birlikte İPhone platformunda film izleme keyfi maksimum olarak artırılmıştır. Kolay şekilde işlem yapmaya izin veren bu uygulama İPhone X çentik çerçeve yapısıyla oldukça uyumlu olarak çalışmaktadır.

Son Olarak…

VLC 3.0 HD DVD .evo dosya uzantılı formatlara da destek sağlayacak bir sürüm ile karşımıza çıkıyor. Yani DVD olarak uzantı değiştirilmeden orijinal video formatı,artık VLC 3.0 sürümü ile izlenebilir hale geliyor. VLC bu son sürümü ile kullanıcıları oldukça şaşırtacağa benziyor.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın