Unity 3D Nedir ?

Unity 3D Rusya’da geliştirilen oyun motoru platformudur. Unity 4.0 versiyonunu Destop, Android, IOS gibi platformlarda oyun yapılmasına olanak sağlamak için 2012 yılında yeni çıkardı. Unity 3D platformunda hem 2D hem de 3D olarak oyun yapma olanağı sağlamıştır.

Unity 3D platformu C ve C++ dilleri ile geliştirilmiştir ama 4.0 versiyonu ile birlikte C#, Java gibi dillerle de oyun geliştirme imkanını sunmuştur.

Unity Diğer Platformlardan Ayıran Özellikler;

Hem kaynak olanağı olsun hem de ucuzluk bakımdan tercih ediliyor; ayrıca en büyük avantajlardan biriside  android için yapılmış bir oyunu ios için çevirmek çok kolaydır. Diğer ayrıcalığı ise hem free versiyon hem pro versiyonu olması özellik olarak gözde bir platform olmasına neden oluyor.

Unity3D ile Yapılan Oyun Örnekleri;

Battlestar, Legends, Galactica gibi herkes bildiği oyunlar bu platformda tasarlanmıştır. Mobil oyunlar içinse örnek olarak Run 2, Dead Trigger verilebilir.

Unity 3D hem kendi oyununuzu yapmak hem kodlama kaynağı sayesinde kendini geliştirmek isteyenler için ve oyun meraklıları için güzel platformdur. Sadece oyunu oynamak yerine oyunu tasarlayan olmak için unity 3D incelemenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın