Uğur Ata ile Siber Alemde Adres Seçimi & Alan Adı Röportajımız

Teknoloji ve internet çağında hemen herkes kendisine ait kişisel veya sektör bazlı web sayfaları kullanmakta. Markamızın adının (kendi adınız olsa dahi ki teknik olarak bu da bir marka sayılır) web ortamında var olduğunuzu gösteren en önemli etkene Domain (Alan Adı) denilir.

Hakkında bir çok genel tanım bulunan bu konu ile ilgili, alan adları hakkında uzmanlığını paylaşan Uğur Ata ile yaptığımız sektörel röportajımız ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Uğur Ata’yı tanımayan birine kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Uğur Ata; 79 Konya doğumlu.. Bütün eğitim hayatı Konya’da geçmiş, Selçuk Üniversitesi İktisat mezunu, evli 2 çocuk babası, alan adı sektöründe 10 yılı aşkın süredir yer alan, elinden geldiği kadar sektör hakkında bilgi paylaşımda bulunmaya çalışan biri..

 

“Domain Investor” ne iş yapar? Hangi sorunlara çözüm olur?

Domain Investor, Türkçe karşılığıyla alan adı yatırımcısı; her yatırımcı gibi yatırım yapacağı analı analiz eder, araştırır ve yatırımlık alan adlarını kendi portföyüne katarak, bu alan adına ihtiyaç duyan enduser (son kullanıcılara) domainleri ulaştırmaya çalışır.

 

“Doğru Domain” kavramı nedir? Alan adı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahseder misiniz?

“Doğru Domain” in epey kriteri vardır. Çeşitli makalelerde bunları dile getirdik ama kısaca belirtmek gerekirse, kısa, akılda kalıcı, sektörü yansıtan, jenerik, kolay anlaşılır domainlerdir. Doğru Domain; son kullanıcının kimliğidir, prestijidir.

 

Bilişim sektörüne nasıl girdiniz?

Epey geç ve biraz da bodoslama girdim.. 2007 yılında bir web sitem olmasını istedim akabinde de domainin alınıp satılabilen bir meta olduğunu öğrendim.. Ciddi hatalar yaptım tabi başlarda..

 

Sektörde şikayetçi olduğunuz ve düzelse Türkiye için yararlı olur dediğiniz bir şey var mı?

Sektörde en büyük sıkıntı bence yatırımcıların ve son kullanıcıların “doğru domain” bilincine sahip olmamaları. Pazarlama eksikliğimiz de epey fazla.. Bu bilinçlerin oluşması, pazarlama ağının çeşitlilik kazanması zaman alacak bir süreç tabi ama Türkiye’de bu biraz daha yavaş ilerliyor..

 

Yeni başlayan arkadaşlar için önerileriniz nelerdir?

Kesinlikle direkt domain alımına geçmemelerini tavsiye ediyorum ilk olarak.. Sektör hakkında makaleler okuyarak, gruplara üye olarak, bu sektör hakkında bilinçli kişilere danışarak önce bir kalite bilincini, doğru domain bilincini kendileri oturtmalı…

Paralelinde tabi ki maddi olarak bir birikim yapmaları..

Adım adım söylemek gerekirse; bütçe + doğru domain + doğru fiyatlandırma + doğru pazarlama + doğru son kullanıcı.. Bu sıralamayı doğru bir şekilde yapan herkes bu sektörde ciddi anlamda kendini geliştirebilir ve güzel bir portföy oluşturabilir.

Editör Notu;

Yepyeni yatırım sektörlerini duyuyoruz ve internetin hayatımızdaki varlığı ile kapladığı alan sayesinde geleneksek yatırım araçları ve alanları yerini internete bırakıyor. Bu süreçte yaşadığımız gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Siz de hemen kendi alan adınızı bulmak konusunda ilk adımınızı atın ve internette var olmanın tadını çıkartın.

Bir Cevap Yazın