Uçan Bir Elektrikli Araç Rüyası Yaklaşıyor

Otomobillerin elektrifikasyonu, bizi içten yanmalı motordan uzaklaştıracak uzun vadeli hedefler de dâhil olmak üzere son haftalarda bazı politika sıçramaları ve sınırları gördü ( kumdaki endüstri lideri kafalara rağmen ). Bununla birlikte, gittikçe daha fazla taşıma modu sıfır (egzoz borusu) emisyonlarına doğru ilerledikçe, havacılık sektörü de karbonlaştırabildiğimiz son taşıma modu olacak.

Biyoyakıt cephesinde, Cenevre Havaalanı kısa bir süre önce 2018 yılına kadar belirlediği% 1 sürdürülebilir havacılık yakıtı hedefine doğru ilerleme kaydettiğini açıkladı. Bu, 1. ve 2. nesil biyoyakıtların savunucularının havayolu yerine havayolu için ayrılmalarını gerektirdiği için, hoş karşılanıyor.

Binek otomobillerde ‘boşa harcandı’ ve diğer çözümler zaten var. Peki, uçakların sıfır emisyona doğru ilerleme durumu nedir?

Uçakların sıfır emisyonu nasıl olacak?

Çeşitli hava yolu ve devlet politikaları yoluyla biyoyakıtların ve gökyüzündeki ağırlığın azaltılmasına yönelik seçeneklerin yanı sıra, karbonları gidermek için yapılan uçakların cevabının bir kısmı yere dayalı olabilir. Sözde Elektronik Yeşil Taksi Sistemi (EGTS) taksi ile tamamen elektrikli bir deneyim haline gelebilir

İsrail hava yolunun El Al, 2011 yılında, diğer hava yollarının kullandığı EGTS üzerinde çalışmaya başladığını ve %2-4 Aralığında beklenen yakıt tüketimini hedeflediğini açıkladı. EasyJet son zamanlarda yakıtı tasarruf etmek ve emisyonları azaltmak için uçaklarında hidrojen yakıt hücresi teknolojisini denedi.

Sıfır emisyonlu uçmaya doğru yol ilerleyici olabilir, ancak açıkça başlamıştır. Boeing, hibrid elektrikli uçakları beş yıl içinde göreceğimizi açıkladı. Elbette potansiyel bir ” Tesla of the skies ” kadar heyecan verici değil, ancak bu bulmacanın önemli bir parçası.

Uçan karbon izimiz

 

Uçan karbon izimiz nasıl azalır?

Uçan karbon ayak izini azaltmak için birkaç seçenek var, ancak yine de, Avrupa’da bir trene binmektense, hatta birkaç popüler kısa yol da dâhil olmak üzere daha hızlı uçmak daha avantajlı. Ve bu fiyat dinamik değişikliklere kadar, dönüşümlü değişim beklememeliyiz.

Elektrikli uçmanın ilginç bir çevresel faydası, küçük hava limanlarında (en azından orta vadede) sınırlı olacağı için, gereksiz göbek-konuşma bağlantılarının asla gerçekleşmemesi olabilir.

Küçük işletme modelleri küçük hava limanı uçağı jet yakıtlı daha büyük uçaklar için mantıklı olmayabilir, ancak daha küçük hafif elektrikli olanlar için de geçerli olabilir.

Tersine, elektrikli yolcu uçaklarından ilginç bir ekonomik yararı, azaltılmış gürültünün daha fazla gece uçuşu yapabilmesidir, aksi takdirde yakınlardaki toplulukların gürültü kısıtlamaları tarafından yasaklanmıştır.

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde, uçaktaki elektrifikasyon konusunda bazı ilerlemeler, biyoyakıt paylaşımları için temel belirleme ve belki de birkaç yolcu ile daha kısa mesafeler için normal güneşle çalışan uçuşlar da bekleyebiliriz. Bunlar uçakları bertaraf etmek için daha uzun bir zaman ufkuna doğru umut vadeden adımlardır, tek sorun şüphesiz ki:

“Yeterli vaktimiz var mı?”

 

Bir Cevap Yazın