Twitter yüklediğiniz resimleri mantıklı kırpmak için makine öğrenimi kullanıyor

Dün Twitter blog sayfasında yayınlanan bir yazı ile bundan sonra tweet atarken yükleyeceğiniz resimlerle ilgili düzenleme yaptığını duyurdu. Kullanıcılara gösterilen kırpılmış hallerinin (önizlemelerinin) daha dikkat çekici olması adına makine öğrenimi ve yapay zeka altyapısını kullanacaklar.

Twitter Akıllı Otomatik Kırpmayı hayata geçiriyor

Speedy nöral ağını kullanan bu otomatik kırpma özelliği yüklemiş olduğunuz imajlardaki en ilgi çekici alanları bulmaya odaklanıyor. Yüklediğiniz imajlar yatay ya da dikey olsun, bütün imaj pixel pixel taranarak makine öğrenimi sayesinde önceden belirlenmiş alanlar aranıyor.

Bu da yüz tanıma teknolojisinden tutun da sokakta dikey çekmiş olduğunuz fotoğrafın yorumlanmasına kadar giden bir süreci tetikliyor. Yüz tanıma teknolojisi sadece insanlar için değil, hayvanlar için de kullanılabiliyor. Yazımızın kapak resminde görebileceğiniz gibi kedi resimleri sağ taraftaki çıktıda kedilerin yüzlerine odaklanmış.

Diğer durum ise fotoğraflarınızda kişilerin görmek istediği düşünülen tarafların ön izlemelerinin alınması. Misal uzun ve dikey bir resimde alt taraftan alınacak bir önizleme sadece ayaklarınızı gösterecekken, resmin üst kısımlarındaki daha mantıklı görünen alanlar gösterilmeye çalışılıyor.

En ilgi çekici alanlar

Fotoğraflardaki en ilgi çekici alanları bulmak için üniversite araştırmalarına ve insan davranışına kadar gitmek gerekse de iki mühendis bunu çözümlemiş gibi duruyor. Makine Öğrenimi Mühendisi Lucas Theis ve Makine Öğrenimi Proje Yöneticisi Zehan Wang bu olayın nasıl devam edebileceği hakkında şu cümleleri kullanmış;

“Elimizdeki bu veriler ileride insanların karşılarında neler görmek istedikleri hakkında tahminde bulunmamızı sağlayabilir.”

Bize göre de bu özellik Twitter’a ekstra bir kitle kazandırabilir. En azından yanlış bir linke ya da sahte bir habere tıklamak zorunda kalmayabilirler.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyor sunuz?

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın