Twitter Politik Reklamlara Adım Atıyor

Şimdiye kadar hepimiz biliyoruz, Twitter uluslararası siyasi söylemin kilit bir parçası haline geldi. Bu rolün gizli bir onayında, popüler platform şimdi ücretli politik reklamları bulmalarını kolaylaştırmak için “dramatik” bir çaba sarf ediyor.

Bugün bir blog yazısında, Twitter, kısa süre önce siyasi reklamları etiketlemeye başlayacağını ve muhtemelen hesabın adının yanında mor renkli bir nokta ve “Promoted by” yazısı ve küçük mor renkli bir kare ekleyeceğini açıkladı.

Twitter başlangıçta siyasi reklamlarını 2011’de görünmeye başladıklarında mor renkle etiketlemişti, ancak gösterici reklamverenin baskısı nedeniyle yıllar içinde kayboldu.

Twitter
twitter

Reklamlar kendileri gelince, Twitter, ABD Federal Seçim Komisyonu kurallarına dayanan seçim ilanlarını belirleyecektir. Bu kurallar, bu reklamları birincil seçimden sonraki 30 gün içinde veya genel bir reklamın ardından 60 gün içinde belirli bir adayı veya partiyi teşvik eden reklamlar olarak tanımlar.

Twitter: Perdenin Arkasında Kim Var

Twitter kullanıcıları, önümüzdeki birkaç hafta içinde, politik olup olmamalarına bakılmaksızın şu anda yayınlanan tüm reklam kampanyalarını görmelerini sağlayacak yeni bir “Reklam Şeffaflık Merkezi” ni ziyaret edebilecek. Ayrıca hangi reklamların sizi özellikle hedeflediğini de görebilirsiniz.

Yeni önlemlerin hiçbirinin, 2016 ABD seçimlerinde geniş çaplı Rus müdahalesinin ne kadar büyük olabileceği konusundaki mevcut ulusal tartışmalara başlamada önemli bir rol oynayan “konu temelli” reklamları ele almak için fazla bir şey yapmadığına dikkat etmek gerek.

Twitter, bu tür reklamları görmezden gelmedi ancak yalnızca “sorunlara dayalı reklamlarla ilgili politikaları ve şeffaflığı daha sağlamlaştırmaya kararlıydı” dedi. Bu “daha katı poliçelerin” özel niteliğinin ne olacağı henüz bilinmiyor.

Görev sonrası ve yeni tedbirler, Twitter, Facebook ve Google’ın avukatlarının ABD’li Ev ve Senato İstihbaratı komiteleri önünde görünmesini ve Rusların seçmenleri etkilemek için internet platformlarını nasıl kullandıklarını görüşmek için yalnızca bir hafta önce gelmesi nedeniyle zamanlama önemli .

Bir Cevap Yazın