Tesla Özelleştirilmiş Yapay Zeka Çipleri Üretecek

Tesla yapay zeka için özelleştirilmiş tasarım ve mikro çip geliştirme furyasında başı çekmek için elinden geleni ardına koymuyor.

CNBC ve The Register tarafından onaylanan haberlere göre CEO Elon Musk geçen gün düzenlenen makina öğrenimi konferansında özelleştirilmiş yapay zeka çipleri üretmekten bahsetmiş.

Tesla Yeni bir Kitt Oluşturuyor

Tesla Kitt

Elon Musk; “Tesla yapay zeka konusunu çok ciddiye alıyor, bunu netleştirmek istiyorum. Bu bağlamda hem yazılım hem de donanım olarak ciddiye alıyoruz” demiş.

“Özelleştirilmiş yapay zeka çipleri geliştiriyoruz” diyerek de bu söylemini perçinlemiş.

Daha önceden alınan duyumlarda zaten böyle bir projenin başlamış olacağını ve muhtemelen elli kişilik ekibin bu projeye dahil olduğu hakkında duyumlar geliyordu.

Daha önceden Apple ve AMD firmalarında çalışmış ve çipler üzerindeki bilgisi sorgulanamayacak kadar çok olan Jim Keller’in Tesla yönetimi tarafından “Otopilot Donanım Mühendisliği” bölümünün başına getirilmiş olması da bu duyumları perçinliyordu.

Kendi Kendini Daha İyi Süren Bir Tesla

Bu gelişmelerin ardından özelleştirilmiş çipleri daha efektif kullanacaklarını düşünüyoruz. Bu da kendi kendini daha mantıklı süren bir araçtan daha fazlası olması anlamına geliyor. Hatalarından öğrenen ve bunları tekrarlamayan bir araç.

Yine konferans sırasında Elon Musk, Level-5 olarak adlandırılan araçlarını 2 yıl içerisinde çıkartabileceklerini aktardı. Bu da sürücüsü arka koltukta uyurken bile kendini sürebilecek araçların yolda olduğunun bir kanıtı olabilir.

Dün geceki konu hakkında atılmış bir soru cevap tweetini sizlerle paylaşıyoruz.

Ayrıca bu yeni çiplerle beraber bu yarışta Musk ve ekibinin en öne geçeceğinden şüphemiz yok.

The Register Haberine şuradan, CNBC haberine de şu linkten ulaşabilirsiniz.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın