Telefonların Batarya Ömürlerini Uzatmak İçin Önerilen 9 İpucu

Telefonlarımız günümüz teknolojisinde hayatımızda çok önemli bir yer tutan cihazlardır. Aslında telefon kelimesi çok doğru değildir. Çünkü artık çoğumuz akıllı telefon kullanıyoruz. Akıllı telefonlar donanım ve üzerinde kurulu olan işletim sistemine göre belirli bir performans göstermektedir. Bu performansın sonucu olarak ise telefonlarımız batarya gücüne(Mil Amper cinsinden ) göre belirli bir oranda güç tüketimi gerçekleşmektedir.

Akıllı telefonların insanlara sağladığı kolaylıklar hiç bir şekilde inkar edilemez. Ancak bataryanın çabuk bitmesinden yakınan kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Bir çok insan akıllı telefon kullanırken bilinçsiz bir şekilde davranarak bataya ömrünün günden güne bitmesine sebep oluyor. İşte bizde Bilişim Hareketi Ailesi olarak telefonların batarya ömürlerinin hangi yollar ile uzatılarak daha sağlıklı bir şekilde telefon kullanma yollarını araştırdık.

  • Ekran Parlaklığını Optimum Seviyede Kullanmak

Yapılan araştırmalar sonucunda telefon parlaklık ayarını ne en düşük seviyelerde nede en yüksek seviyelerde kullanmak telefon batarya ömrü için iyidir. Bunun için en ideal ayar kullanılmalıdır.

  • E-Posta Alma Tercihini Manuel Olarak Ayarlamak

Telefonlarda anlık olarak e-posta almak yerine bunu manuel olarak sadece istenildiği zaman mail alma ayarını seçmek batarya ömrünü uzatma yöntemlerinden birisidir. Çünkü E-posta hizmeti sürekli olarak arka planda internet var olduğu sürece çalışacağı için batarya tüketimini arttıracaktır.

  • Online Müzik Dinlemek Yerine Telefon Hafızasındaki Müzikleri Dinlemek

Youtube, Spotify, Pandora gibi online müzik dinlemek yerine, dinlenmek istenen müzikleri 1 kereliğine telefona indirerek daha sonra hep telefon belleğinden dinlemek güç tüketimini azaltacaktır.

  • Konum Servisini Sadece İhtiyaç Durumunda Kullanmak

Telefonun konum servisini sürekli açık tutmak, hizmet yeni yerlerin veri transferi için interneti kullanacağı için güç tüketimi arttıracaktır. Bunun için konum servisi lazım oldukça açılmalıdır.

  • Piyasada Bilinmeyen Markalı Powerbank Kullanmamak

Günümüzde tercih edilen şarj yöntemlerinden birisidir. Ancak her kullanılan powerbank cihaz bataryası için faydalı değildir. Telefon şarj edilirken anlık olarak cihaza yollanan güç miktarı telefonun kabul ettiğinden düşük ya da fazla olabilir bu durumda cihaz batarya sağlığı negatif olarak etkilenir. Bu yüzden piyasada powerbank olarak satılan Samsung, MI, Asus, Sony gibi teknoloji firmalarının ürünleri tercih edilmelidir.

  • Batarya Tam Dolmadan Şarj’dan Çıkarmamak

Günümüzde en çok yapılan yanlışlardan birisidir. Telefon şarja koyulduktan sonra batarya tam dolmadan belirli bir şarj yüzdesinde şarjdan çekmek telefon batarya ömrünü negatif olarak etkilemektedir. Bu yüzden telefonun bataryasının %100 dolacak şekilde bir zaman dilimi tercih edilerek telefon şarja koyulmalıdır.

  • Orijinal Olmayan Şarj Aletlerinden Kaçınmak

Telefonlar şarj edilirken yan sanayi ya da bilinmedik şarj aletleri kullanmak batarya ömrüne olumsuz yönde bir etki verir. Bu yüzden telefon ilk alındığı zamanki şarj aletiyle batarya doldurulmalıdır.

  • Gereksiz Çalışan Uygulamaları Kapatmak

Telefonda şu an için kullanılmayan uygulamalar, kapatıldığı halde arka planda çalışabilir. Bu yüzden bu uygulamalar hala güç tüketiminde önemli roller oynamaktadır. Bunu engellemek için telefonun ayarlar kısmındaki uygulama yöneticisinden kullanılmayan uygulamaların hizmeti durdurulmalıdır.

NOT: Telefonu çalıştıran sistem uygulamalarının hizmeti işletim sistemi tarafından korunma altına alınarak devre dışı ayarı engellenir.

  • Şarj Dolarken Telefonu Yoracak Uygulamaları Kullanmamak

Telefon Bataryası Dolarken Asphalt, Fifa, Modern Combat gibi yüksek grafiklere sahip ve telefonları ısıtacak seviyede büyük boyutlu uygulamaları kullanmak telefon batarya sağlığını olumsuz etkiler. Bunun için bu maddeye dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak siz de bu tavsiyelerimize uyarak telefonunuzun pil ömrü uzatabilirsiniz.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın