Teknoloji ve İlişkiler

Günümüzde ilişkiler  ve TS olarak ikiye ayrılmaktadır. Teknoloji öncesi ve teknoloji sonrası anlamına gelen bu kısaltmalar ilişkimizi nasıl etkiliyor diyebilirsiniz. Bu yazıdan sonra eminim ki Teknolojinin ilişkileri nasıl etkilediğini anlayacaksınız.

 

Gelişen teknoloji ile bir takım insanlar Mars’a araba yollarken tabii ki bir takım insan için Venüs’e gitse daha iyiydi.  Sonuçta erkekler Mars’tan  kadınlar Venüs’ten diye ilişkilerdeki farklılaşmayı çözmek için  çeşitli tezlerde bulunulan, her şeyin mantıklı açıklaması olan  bir çağ teknoloji çağı. Kadınların ve erkeklerin farklı olduğunu fark edip bahane sunmaktansa onların ortak özellikleri sayesinde bir araya getirmeyi kafaya koyan ünlü filozoflar ve yazarlar  uzun düşünmeler sonucunda gelişen teknoloji sayesinde kadınları ve erkekleri bir araya getirecek uygulamaları yazmışlar. Bu uygulamalar bir Gılgamış Destanı uzunluğunda olmasa da özellikle bu çağın yalnızları için bir o kadar önemli. Peki bu uygulamaları bu kadar önemli yapan  şey ne?

Anketler Yalan Söylemez

İngiltere’de yapılan anketlere göre 17 milyon bekar insanın %14’ü, aradığı kişiyi bulma noktasında arkadaşlık uygulamalarından faydalanıyormuş.  Bunun her 7 kişiden birinin sevgilisini bu uygulamalar üzerinden buluyor olduğunu gösterdiğini  düşünürsek Teknolojinin hayatlarımızdaki yerini ve bu uygulamaların önemini ortaya koyuyor.

Teknolojinin hızla gelişmesi ile hayatlarımızda bir uzuvdan farksız hale gelen akıllı telefonlar ve bu akıllı telefonda bizlerin yaşamını kolaylaştıracak uygulamalar sayesinde Hayatlarımızı teknolojinin kodlarına bıraktığımız bir gerçek. İkili ilişkilerimizde bile karşımızdakine yolda yürürken merhaba demek veya gülümsemek varken. Uygulamalardan yakındaki insanları buluyor olmamız aslında teknoloji ile hayatlarımıza giren iletişimsizliğe bir örnek.

Pew Research Center Internet kuruluşunun ABD toplumunu inceledikleri ve  Ekim 2013 tarihinde yayınladıkları Çevrimiçi İlişki & Sevgililik ( Online Dating & Relationships) raporunda  (PEW, 2013) ABD vatandaşlarının %11’i, ABD vatandaşlarının bekâr olup ilişki arayanlarının %38’i çevrimiçi ilişki sitelerini veya mobil uygulamalarını kullanıyormuş. (PEW, 2013, s. 2). Yani ABD vatandaşlardan on kişiden birinin, bekar olanların ise neredeyse on kişiden dördü bu site veya uygulamalarını kullanıyormuş.

Klavye Efeliği…

Teknolojinin gelişmesi insanlık için, gelecek için, yaşam için çok güzel evet ikili ilişkilerde teknolojiye bağlılık ve klavye efeliğimiz ne kadar güzel? Bu sorunun cevabını ben bilemem. Ama her geçen gün artan arkadaşlık uygulamalarına bakarsak yalnızlıklarımızı giderebileceğimiz bu uygulamalar bizler için çok önemli gibi duruyor.

Bu uygulamalar sayesinde  yalnızlık dolu hayatlarımıza yine bizler gibi yalnız insanları alıp sonra onun daha iyisi arayışına giriyor olduğumuz bir gerçek.  Birinin sevmediğimiz bir yanı mı oldu başımızı mi ağrıttı hemen yakınlarda sevebileceğimiz başka insanları aramaya başlıyoruz. “Nasılsa bu uygulamalar sayesinde bize kadın/erkek mi Yok!” düşüncesindeyiz. Çünkü böyle alışmışız artık.

Yaşadığımız yer Türkiye yahu bizim toplum bunu kaldıramaz diye düşünmeyin çünkü Türkiye’de de irili ufaklı 100’ün üzerinde eş bulma sitesi  olduğunu düşünürsek bizim toplumumuz için de durum çok iyi değil. Tabii ki bu durum kime göre neye göre iyi değil tartışılır.

Teknolojinin  bizlere daha iyi telefonlara daha iyi uygulamalara alıştırdığını düşünürsek bizlerin karşımızdaki insanları da güncellemeye çalışması normal. Aniden gelen karşımızdaki bizi anlasın ama biz hiç  bir çaba sarf etmeyelim isteği bu uygulamaların bizlere sunduğu sınırsız seçenekler sadece bir tanesi diğer seçeneklerden biri de eşlerden eş beğenmemiz ise doyumsuzluğumuzu arttırdığı su götürmez bir gerçek.

Nasıl ki bugüne kadar her şeyin en akıllısını en özelini en güncelini kullanmışsak. İkili ilişkilerimizde de en günceli en akıllısı bizim olmalı gibi garip bir düşünce içine girmemiz aslında normal. Teknolojiyi ve dijitalleşmeyi araç olarak kullanmak varken amaç olarak kullanmaya başladığımız bu çağda dilerim insanın insanı güncellemesine gerek kalmadığı bir düşünce yapısına ulaşabiliriz.

Esma Alkan

about.me/pesmaalkan

Teknoloji ve İlişkiler” için bir yorum

  • 18 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:51
    Permalink

    Aslında bir bakıma haksız sayılmazsınız, ama şu da inkar edilemez bir gerçek ki insanların, yani ikili ilişkilerin kurbanı varlıkların bir çoğu bu sebeplerden ötürü zelil seviyedeler.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: