SpaceX’in son uçuşunu bir fotoğrafçı hızlı çekim video haline getirdi

2017 yılının son SpaceX görevi geçtiğimiz akşam gerçekleşti. Jesse Watson adındaki bir fotoğrafçı ise bu görevin hızlı çekim (time-lapse) videosunu oluşturdu. Ve aşağıda izleyeceğiniz video ise muhteşem görüntüler barındırıyor. Kendisini daha yazının başında tebrik ediyoruz 🙂

Hızlı Çekim Video Nedir?

Genel bilinen ve uygulanan tekniğin adı Time Lapse Uygulamasıdır. Zaman aralıklı çekilen fotoğrafların birbirine uyumlu olarak videolaştırılmasından elde edilir. Akıllı telefonlarınızın hızlı çekim modu bulunmakta. Dikkat ettiyseniz bildiğiniz GIF stilinde set fotoğraflar yapmaktadır. Bunu daha profesyonel olarak uygulamak isterseniz Time Lapse Uygulamasını kullanırsınız. Bu standart fotoğraf makinelerinde uygulanan tekniğin genel adıdır.

Konumuza dönecek olursak, geçtiğimiz cuma SpaceX firması bu yılın son ve 18. görevini gerçekleştirerek Falcon 9 roketini fırlattı. Vandenberg Hava Üssünden gerçekleştirilen bu görev California sakinlerinin bir kısmını korkuttu ve UFO söylentisine yol açtı. Çünkü güney California sakinlerinin böyle bir fırlatışın olacağından haberleri bile yoktu. Facebook üzerinden bazı gönderiler bile yayınlandı.

SpaceX görevi olduğu öğrenildikten sonra ise ortam biraz sakinleşmiş görünüyor. Ama Elon Musk sanırız bir munzurluk yapmak istedi 🙂

Jesse Watson çektiği fotoğrafları birleştirerek bizlere 40 saniyelik, muhteşem görselliğe sahip bu videoyu hazırlamış. Önce videoya, sonra da kendisinin vermiş olduğu kısa röportaja odaklanalım.

Watson, Yuma, Arizona’da yaşamasına rağmen, Vandenberg Hava Üssünü görüntülemesini sağlayan coğrafi avantaja sahip. 400 mil (643,5 Km) uzakta yaşamasına rağmen, bölgenin doğal koşulları gereği hızlı çekim yapma imkanı bulabilmiş. Daha önce roket çekmemiş olan fotoğrafçı, en iyi konumu bulabilmek için hem güneşi, hem de ayın konumunu ölçen bir pusula ve Google Haritalar uygulamasını kullanmış.

Çekim esnasında biraz çerçeve dışında kaldığını ama Time Lapse uygulamasını genişleterek fırlatışı çekebildiğini aktaran Watson, toplamda 2452 fotoğraf çekmiş. Video oluşturmak için de bu fotoğraflardan 1315 tanesini kullanmış. Çeşitli açılardan aldığı diğer fotoğrafları ve videoyu da kullanan Watson, yukarıda izlediğiniz muhteşem videoyu ortaya çıkartmış.

Yazının başında olduğu gibi burada da kendisine teşekkür ediyoruz.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın