SpaceX, Falcon Heavy’in 27 motorunu bu hafta ateşleyebilir

Dünyadaki yeni ve en büyük roketin ilk gösteriminde hala birkaç hafta uzakta olabilir, ancak SpaceX ilk olarak Salı günü NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Falcon Heavy 27 motorunu 39 A platformu üzerinde test etmeyi planlıyor.

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, temel olarak üç Falcon 9 roketinin birbirine bağlandığı ve tek bir üst kademeye bağlandığı bu yeni roketin, Apollon astronotlarını aya götüren Satürn V canavarından bu yana en güçlü roket olacağını söyledi. Aynı zamanda şu anda kullanımda olan bir sonraki en büyük roket sisteminin iki katından fazlasını da paketi olacak.

Aynı zamanda bu roket Elon Musk’un kiraz kırmızısı Tesla Roadster modeli aracını da uzaya doğru taşımak için test edecek.

Falcon Heavy Statik Testte Denenecek

Belki de en etkileyici şey, Falcon Heavy’in yerine oturtulduğu ve 27 Merlin motorunun hepsinin ateşlendiği statik ateş testidir. SpaceX geçtiğimiz hafta statik bir yangın testi yapmayı umuyordu. Ancak tarih belirtilmemiş nedenlerden ötürü bu gerçekleştirilemedi. Şirket Başkanı Gwynne Shotwell, bir Falcon 9’da başlatılan bir gizli gizli uzay aracının gizemli bir şekilde kaybedilmesinin Falcon Heavy için planları etkilemeyeceğini söyledi.

Şu anda, yangın Falcon Heavy’in haftaya Salı günü, saat 1’den sonra (Pacific Time) uçacak. SpaceX, testi tetiklemeyi canlandırmakla kalmayacak, ancak Spaceflight Now’ın abonelik web kamerası aracılığıyla izlemek mümkün olacak.

Editör Notu : 2017 yılın son Space X görevi hakkındaki videolu haberimizi yayınlamıştık. Bu sene içerisinde bu gibi görevleri daha çok planlıyor Elon Musk.

Dilimizden düşmez oldu diyebiliriz. Uzaya gitmek ve burada daha fazla işler yapmak için dünya birbiriyle yarışıyor. Haberde size aktardığımız roket ise bu olayların içine yeni bir bakış açısı getirebilir. Eğer başarılı olursa bir sonraki hedef Mars. Daha güçlü bir bilim bizlerle olsun!

Bir Cevap Yazın