Sömestr Tatilinde Çocuğumu Hangi Kodlama ve Robotik Atölyesine Göndermeliyim?

Merhabalar, geçen hafta başladığımız kodlama eğitimi konulu yazı dizisine bu hafta devam etmekteyiz.

Yazımız tam da sömestr tatiline denk geldiği için bu dönemde yoğunlukla açılan; velilerin de oldukça rağbet göstermiş oldukları fahiş fiyatlı kodlama ve robotik kursları yani maker atölyelere gerek var mı yok mu irdelemek istedim.

Önce şu soruyu birlikte cevaplayalım. Çocuğumun kodlamayı öğrenmesi için bir kursa gitmesine gerek var mı? Cevap: Eğer evinizde interneti olan bir bilgisayar ya da mobil cihaz (akıllı telefon, tablet, Notebook) var ise cevap HAYIR.

Çocuğunuz tatilde ve bırakın soğuk kış günlerinde evinden çıkıp kurs yollarına düşmesin. Çocuğunuzun almasını istediğiniz KODLAMA eğitimini hiç bir bedel ödemeden aynı zamanda evinizin rahatlığında öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Pekala nasıl mı?

Bunun için internet ortamında çevrimiçi olarak hizmete sunulmuş ücretsiz platformlar ya da hem Appstore hem de Google Play Store’da bulabileceğiniz birbirinden çeşitli ve eğlenceli mobil uygulamalar mevcut.

Bu platformların en başında gelen benim de kodlama atölyemde kaynak olarak kullandığım web sitesi: code.org

Code.org, Microsoft ve Google gibi devler tarafından desteklenen genç yaşta kod okuryazarlığını aşılamak amacıyla başlatılan projedir. Hiç programlama bilgisi olmayan biri bile oyun oynayarak kodlama mantığını öğrenebilir. Code.org önce algoritma mantığını öğretiyor, sonrasında çocuklara kendi ürünlerini ortaya koyabilme imkanı sunuyor. Kendi senaryosunu ya da oyununu kodlayan öğrenciler üretmenin hazzını doyasıya yaşıyor. Code.org’ da anaokulundan lise seviyesine kadar farklı seviyelerde kodlama eğitimi alabilirsiniz.

Kodlama eğitimi için kapısını çalıp kucak dolusu para dökeceğiniz kursların %80 inde, eğitimin büyük bir kısmı ücretsiz platform code.org üzerinden verilmektedir. BT eğitmeni olarak benim size tavsiyem paranız cebinizde kalsın, tatilde çocuğunuzla baş başa olmanın keyfni çıkarın. Bilgisayar başına geçip çocuğunuzla birlikte kodlama öğrenin. Hatta büyük ihtimalle çocuklar veliden önce işi kavrayıp sonrasında velisine de öğretecektir.

Ha anne ve baba olarak sömestrde çalıştığımız için mecburen kurs arayışına girmekteyiz derseniz size tavsiyem çocuğunuzu İLGİ ve YETENEĞİNE göre fiziksel aktivite içeren kurslara yönlendirmeniz. Dediğim gibi kodlama ve robotik eğitimi için bence kursa gitmeye gerek yok. Çünkü artık isteyen bilgisayar başına geçip bir kaç tıkla rahatlıkla istediği bilgiye ulaşabilmekte.

(Not: Eğitim vermekte olduğum kodlama atölyesi devlet okulu bünyesinde kurulmuş olup, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak adına öğrencilerimize tamamen ücretsiz bir şekilde eğitim verme felsefesi üzerine kurulmuştur.)

Bir Cevap Yazın