Skype’ın Güvenlik Sorunu

Sizin de bildiğiniz gibi hayatımızda teknolojiyi çok fazla kullanıyoruz. Teknolojilerin getirileri olan uygulamaları da. Peki, bunların güvenliği… Ne kadar güvenilir sizce. Bu gibi soruları aklıma getiren konuya gelecek olursak.

 

Skype birçoğumuzun büyük bir çoğunlukla kullandığı haberleşmeyi sağlayan uygulama güvenlik açığı ile son zamanlarda gündemde. Güvenlik özellikle internete bağlı sistemler için çok önemli bir etken. Dolayısıyla güvenlik yazılımlarının her sistemde kurulu olması şart. Skype de yapılan IP aramaları ile istediğiniz kişi ile iletişim kurabilmeniz mümkün. İletişimi kurar iken aramalarınızda aklımıza güvenlik adına hiçbir şey gelmese de dinlenemeyeceğini düşündüğünüz bu aramalar da aslında bir üçüncü kişinin sizin ikili görüşmelerinizi dinleme ihtimali söz konusu. Ki sizce de bu hiç hoş değil değil mi? Sonuçta konuşmalarımız bize özel olmalı bu kişisel konuşmalarda o kadar önemli olmasa da şirket işleten kişiler için büyük bir sorun birçok gizli kalması gereken bilgiler ve konuşmalar ele geçebilir.

Gözü korkutuyor sizce de öyle değil mi? Ve diğer bir konu ise Skype da açılan hiçbir hesap silinemiyor. Skype ‘ye göre kimlik (ID) hırsızlığının önüne geçmek ve gereken korumayı sağlamak için bu tip bir önlem alınıyor olsa da bu ne kadar yeterli bir önlem bunu siz okuyuculara bırakıyorum. Kullanıcıların aklındaki sorulara rağmen Skype’ın yapımcıları hiçbir şekilde kendi protokolleri ile ilgili detaylı bilgileri kamuoyuyla paylaşmıyorlar. Örneğin bu hizmet nasıl çalışıyor, güvenlik riski içermesi söz konusu mu gibi soruların cevapları maalesef havada kalıyor.”

Skype ise henüz bu konuda olumlu ya da olumsuz herhangi bir açıklama yapmış değil. Belki de herkesi bu denli endişeli duruma getiren de bu net bir şeyin söylenmemesi. Hala net bir açıklama yapılması bekleniyor. Ne zaman bu net açıklamanın geleceği de merak konusu.

Bir Cevap Yazın