Sibernetik nedir?

Sibernetik kavramı günümüzde aslında yaşamımızın çoğunda uygulanmakta olan fakat adının sibernetik olarak adlandırıldığını pek bilmediğimiz bir kavramdır. Aslında bende bu kelimenin anlamını geçtiğimiz haftalarda yönetim bilişim sistemleri dersinde öğrendim.

Bu kavram aklımıza “haberleşme, geri bildirim, otokontrol, kendi kendine düşünme” kavramları direk gelmelidir. Sibernetiğin temeli, insanoğlunun cansız varlıklara kendine ait özellikleri kazandırma arayışı olmuştur.

Sibernetik

Doğanın yok olma isteğine karşı, insanoğlunun makineler ile haberleşme, geri bildirim sağlayarak bu yok olma sürecini geciktirmeye yönelik ve dış dünyaya bağlı kalmadan kendi kendine düşünebilen sistemlerdir. Bilişimin temelini oluşturmaktadır.

El-Cezeri Kimdir. sibernetik

Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan el-Cezeri‘ nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır. “Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap” adlı eserinde ortaya koymuştur. Otomatı, sibernetiğin gücüyle oluşturan ilk kişidir.

Bilgisayar Mühendisliği ile Sibernetiğin bağlantısı nedir?

Bilgisayar mühendisleri olarak biz zaten otokontrol, kendi kendine karar verme mekanizmaları vs. bunlarla uğraşıyoruz. Bilgisayar biliminin temelidir , çünkü biz insanların doğayla baş etmedeki işleri kendimize benzer varlıklara, nesnelere yaptırmak istiyoruz. Bunu da onları kodlayarak, insan gibi veriyi alan, işleyen, değerlendiren sistemlere dönüştürmek istiyoruz. Bir nevi, bilişim alanının aklını oluşturuyor.

Sibernetik nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın