Second Life – Sanal Hayatlar hakkında…

İnternetin ilk ve tek gerçek sanal simülasyonudur. Second Life sanal bir evrendir ve tamamıyla kendi kullanıcıları tarafından güncellenmektedir. 2003 yılında merkezi San Francisco da bulunan Linden Lab isimli bir şirket tarafından ve üyelerine tamamen ikinci bir yaşam vaadiyle kuruldu. 3 milyon dolara kurulmuş olup şu anki değeri 1,8 milyar dolardır. Kurucuları sınırsız ve özgür bir dünyayı anlatan Neal Stephenson’ ın Snow Crash adlı bilim kurgu romanından esinlendiler.

DÜŞÜNÜN VE GERÇEKLEŞTİRİN

Diğer kullanıcılarla neredeyse sınırsız yöntemler ile etkileşim kurabilirsiniz;

 • Alışveriş Yapabilir,
 • Flört Edebilir,
 • Evlenip, Boşanabilir,
 • Ev ya da Arsa Satın Alabilir,
 • Giysi, Aksesuar ya da Mimari Tasarım Yapabilir ve Satabilirsiniz,

Hatta bunları pazarlayarak gerçek hayatta para bile kazanabilirsiniz.

İNSANLAR

Second Life ın en önemli özelliği insanlar arasında sosyalleşmeyi kolaylaştırıyor olmasıdır.Second Life, sadece uzman oyunculara ve bilgisayar kullanıcılarına değil, ev hanımlarına, öğrencilere, ofisinde boş vakti
olan yöneticilere kısacası hayatın her kesiminden insana hitap etmekte ve herkes tarafından kolayca kullanılabilmektedir.

RAKAMLARLA SECOND LIFE

Günümüzde 16,785,531 üyesi var.

 • Aktif kullanıcı sayısı 54,570 dir.
 • 5,000 civarı aktif Türk kullanıcı olduğu tahmin edilmektedir.

Kendi içinde kendi ekonomisini yaratan Second Life içinde Linden Doları (L$)kullanılmaktadır. 1 Amerikan doları, 300 linden dolar ediyor.Oyuna, kredi kartınızdan gerçek olarak yaklaşık 10 dolar ödüyorsunuz ve buna karşılık size 50 linden dolar veriyorlar. Fakat oyun içerisinde kıyafetler, ev yapmak için gereken malzemeler, bu evi üstüne kuracağınız toprak, gazeteler, yemek, evlenmek,grup kurmak,her şey parayla.

Oyunu gerçek kılan en önemli özelliklerden birisi oyunda linden dolar olarak kazandığınız her kuruşu, daha sonra buradaki döviz ofisinden Amerikan dolarına çevirip, paypal aracılığıyla gerçek hayattaki banka hesabınıza aktarabiliyor olmanız.

EN AKTİF ÜYELİĞE SAHİP ÜLKELER (%)

 1. ABD 31.19
 2. Fransa 12.73
 3. Almanya 10.46
 4. Britanya 8.09
 5. Hollanda 6.55
 6. İspanya 3.83
 7. Brezilya 3.77
 8. Kanada 3.30
 9. Belçika 2.63
 10. İtalya 1.93

Yapılan bir araştırmaya göre Second Life üyelerinin % 54’ünü Avrupalılar oluşturuyor. Ardından yüzde
34.5 ile Amerikalılar geliyor. Second Life yurtdışın da o kadar ciddiye alınmaktadır ki; Dell, IBM, Mercedes Benz, Cisco, Sony Bmg, Sun Microsystems ve Adidas gibi dev firmalar sistem içerisinde kendi ofislerini açmış, kullanıcılara hem oyun içi hem de reel hayatta sahip olabileceği ürünleri pazarlamaya başlamıştır.

Kuruluşların Second Life içinde yer alma nedenlerinin başında;

Reklam, Ürün Tanıtım, Erişebilirlik, Fizibilite Çalışması, Müşteri Görüşleri ön plana çıkmaktadır.

TÜRK MARKALARI

Second Life`da bu listeye giren ilk Türk adası olma unvanını kazanan Vestel CITY, aynı zamanda Second Life tarihi boyunca bu listede yer alabilen ilk kurumsal ada olarak büyük bir ilke imza attı. Yerli ve yabancı tüm Markaları ziyaret sayısı ile geride bırakan Vestel`in adasına artık 8.500.000`e varan Second Life kullanıcısı arama dahi yapmadan ulaşabilecek.

SORUNLAR

 • Parasal destek ve süreklilik.
 • Büyük projeler için gönüllü bulmak.
 • İşverenle ilgili sorunlar.
 • Teknik sorunlar (genişbant bağlantı ve hızlı internet)
 • Bağımlılık ve zaman kaybı sorunları.

SONUÇ olarak; 

Amerika ve Avrupa da Second Life uygulamaları ciddiye alınmaktadır. Çünkü gelecekte en çok kullanılacak olan internet uygulamalarından biri olarak görülmektedir. Ülkemizde ise pek bilinmemektedir. Ülkemizde gelişememesinin sebepleri arasında; altyapı sorunları, dil sorunu, uygulamanın ücretli olması, yeterince reklamının yapılmaması, Second Life uygulamasının kullanım zorlukları yer almaktadır.İkinci bir yaşam vaad eden bu uygulama aslında insanlar için ikinci bir şanstır. Gerçek hayatta yapılan hataları bu uygulamada yapmamak ve gerçek yaşamda yapamadıklarınızı Second Life’da yapmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın