Romen Hackerlar, fidye yazılımını yaymak için Washington DC’deki gözetleme kameralarını kullandı!

ABD hükümetinin Washington DC’deki gözlem kameralarının %65’ini iki Romen bilgisayar korsanının aldığı iddia ediliyor. ABD Bölge Mahkemesinin Columbia Bölgesi için açtığı bir davaya göre, hükümet iki korsanın ABD dışında faaliyet gösterdiğini ve fidye kampanyasının bir parçası olarak dış gözetim kameralarının çoğuna sızmayı başardığını söyledi.

CNN tarafından yayınlanan bir mahkeme belgesine göre iki Rumen hacker, Cumhurbaşkanı Trump’ın açılışına kadar geçen süre boyunca D.C bölgesinde 100’den fazla açık hava güvenlik kamerasını hack etmekle suçlanıyor. Gizli Servis temsilcisi James Graham’ın beyanına göre, Mihai Alexandru Isvanca ve Eveline Cismaru 12-15 Ocak tarihleri ​​arasında kentin kameralarının 187’sinden 123’ünü hacklemek ve devre dışı bırakmakla suçlanıyor. Isvanca ve Cismaru, ayrıca bölgede fidye yazılımının yayılması konusunda da suçlanıyor. Washington Post, bu konuyla ilgili bir raporunda şunlardan bahsediyor:

Devlet Belgeleri ve Aygıtlar Ele Geçirildi!

Çarşamba günü ABD’li yetkililer, Avrupa’daki beş Rumen bilgisayar korsanını fidye yazılımı ile ilgili uluslararası soruşturma kapsamında geçen hafta tutukladılar. Yapılan 6 ev baskınında Romanya, Romanya Ordusu, İngiltere, ABD ve Hollanda devletleriyle ilgili belgeler, CTB-Locker ve Critroini adlı kötü amaçlı yazılımla ilgili sabit diskler, dizüstü bilgisayarları, harici depolama aygıtları ve belgeler ele geçirdi.

Soruşturma sonucunda ortaya çıkartılan kanıtlar, ISVANCA ve CISMARU’nun fidye yazılımını spam e-postalarıyla dağıtma amaçlı bir komploya katıldığını gösteriyor başka bir deyişle, malware’in bulunduğu çeşitli kurban bilgisayarların dosyalarını kilitleyecek veya şifreleyebilecek kötü amaçlı yazılımlar içeren e-postalar göndermek ve bu e-posta ile kullanıcının bilgisayarına erişip dosyalarını kitleyerek kilidinin açılması karşılığında kurbanlardan para istemesi olarak nitelendirilir.

Şehir yetkilileri, fidye yazılımının 12 Ocak ve 15 Ocak arasında kayıt yapamayan polis kameralarından temizlendiğini söyledi. Yetkililer, Cuma gününün geç saatlerde yaptığı açıklamada, şehrin her yerindeki kamusal alanlar için kapalı devre TV sisteminde bulunan 187 ağ video kaydedicisinin 123’ünden etkilendiğini söyledi.

Gizli Hizmet görevlisi Brian Ebert, halkın veya polislerin güvenliğinin asla tehlikeye atılmadığını söyledi.

Teknoloji Görevlisi Archana Vemulapalli, kentin fidye ödemediğini ve sorunu aygıtları çevrimdışı duruma getirerek tüm yazılımları kaldırıp sistemi her sitede yeniden başlatarak çözeceğini söyledi.

Saldırıların kamu alanlarını izleyen ve DC bilgisayar ağları içine daha da derinlemesine yayılmayan polis CCTV kameraları ile sınırlandırıldığını söyleyen Vemulapalli, saldırının kaynağıyla ilgili bir soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

12 Ocak’ta DC polisi dört kamera alanının düzgün çalışmadığını fark etti ve OCTO’ya söyledi. Teknoloji bürosu, dört kayıt cihazında iki tür fidye buldular.

Network video kayıt cihazları, her sitede dört kameraya kadar bağlı.

Vemulapalli, “Bu cihazlardan çevremize erişimimiz yoktu” dedi.

Geçici Emniyet Müdürü Peter Newsham, polisin OCTO ile çalıştığını, ancak olayın yaklaşık 48 saat ile sınırlı olduğunu, genel olarak “önemli bir etkisi olmadığını” söyledi.

Romen Hackerlar, fidye yazılımını yaymak için Washington DC’deki gözetleme kameralarını kullandı!” için 2 yorum

  • 30 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:27
    Permalink

    Yılın son sansasyonel siber saldırısı mı desek acaba 2 gün var ama bilemedim şimdi. 🙂

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: