Qualcomm, California’da Otonom Araç Teknolojisini Test Etmeye Başlıyor.

Qualcomm, rakip Nvidia’ya ve devletin teknolojilerini test edebilecek diğer şirketlere katılarak bir araç ve üç sürücüyü test etme izni aldı. Qualcomm, kendi kendine sürüş otomobillerini Waymo’ya benzetmiyor ve test ettiği araçların birçoğu, birkaç ay önce duyurduğu 9150 C-V2X yonga setini içerecek.

Qualcomm Araçların Testi İçin İzin Aldı

Yonga seti, araçların 360 derece görüş dışı görüş bilgisinin yanı sıra birbirleriyle ve trafik ışıkları gibi altyapı ile iletişim kurabilmelerini sağlıyor.

Otomobil üreticileri en sonunda kendi üretimleri olan otomobillerinin emniyet sistemlerini geliştirmek  için bunu kullanabilirler.

Şirketin otomotiv ürün yönetimi sorumlusu Nakul Duggal, CNBC’ye Qualcomm’un “Otonom araç alanında kilit bir oyuncu” olmasını beklediğini söyledi.

Qualcomm Otonom Araçları Dünyaya Açılıyor

Çip imalatçısı, zaten San Diego County’deki Ford araçlarındaki yonga setinin saha denemelerini yapmaya başladı ve muhtemelen California’nın diğer bölgelerinde testler yapacak.

Firma çeşitli yerlerde ve koşullarda yonga setinin performansıyla ilgili veri toplamak için Michigan, Çin, Almanya, İtalya ve Japonya’ya test araçları göndermeyi de planlıyor.

Editör Notu : Yakın süreçte teknolojinin hızla yükselmesi sonrasında önce TESLA, sonra da diğer firmalar bu adımları attı. Peki gerçekten bizim için en iyisi hangisi olacak? Tüm dünya üzerinde kazasız ve sürücüsüz bir yolculuk bizlere neler getirecek? Ve hatta, bu sürücüsüz arabalara hacklenme korkusu olmadan binebilecek miyiz?

Sizin de bu konuda aklınızda bir fikir var ise bilişim hareketi sözlüğü altındaki başlığa ya da buradaki yorum alanına kendi düşüncelerinizi iletebilirsiniz. En olmadı facebook üzerinden bize yorumlarınızı gönderiniz.

Bir Cevap Yazın