Popüler Web Performans Testi Aracı GTmetrix

GTmetrix online tabanlı ve ücretsiz bir şekilde url kısmında girilen domain ismine sahip web sitesinin performans, hız, yüklenme hızı gibi bilgilerini analiz eder. Daha sonra bu analizler sonucunda optimize işlemleri yaparak sitede iyileştirme işlemleri yapar.

GTmetrix site analizleriyle birlikte iyileştirme yaparken bazı başka web test araçlarından yararlanır.

Google’nin PageSpeed ve Yslow araçlarından destek alarak optimize işlemlerini gerçekleştirir ve site hakkında analiz sonuçlarını listeler.

GTmetrix Arayüzü

gtmetrix nedir

GTmetrix Nasıl Çalışır?

  • İlk Önce İstenilen Web Tarayıcı üzerinden https://gtmetrix.com adresine gidilir.
  • Açılan GTmetrix arayüzü kısmına analiz edilmek istenen web sitesinin url adresi girilir.
  • Url Adresi Girildikten Sonra «Analyze» butonuna tıklanır.

Analiz İşlemleri Nasıldır ?

  1. Yapılacak işlem kuyruğa eklenir.
  2. Url adresi girilen web site GTmetrix arayüzüne getirilir.
  3. Yslow test aracı ile web sitesi analiz edilir.
  4. Google PageSped test aracı ile web sitesi analiz edilmeye devam edilir.
  5. Analizler sonunda site raporları üretilir.

Örnek Olarak “GOOGLE” İncelenirse;

gtmetrix nedir

Site Rapor Sonucu

gtmetrix nedir

Yukarıda gösterilen resimdeki sayfanın alt kısmında bazı araçlar vardır. Bu araçlar test edilen site hakkında ayrıntılı bilgileri genel rapor şeklinde gösterir.

gtmetrix nedir

Yukarıdaki resimde gösterilen yerler Google PageSpeed test aracının sitenin back-end kısmında yer alan dosyaların veri tipleri, puanı ve öncelik sırası hakkında verdiği bilgileri göstermektedir.

gtmetrix nedir

Bu kısımda ise bu seferde YSlow test aracının analiz edilen sitenin içerisindeki dosya türlerine verilen puanlar ve öncelik sırası gösterilmiştir.

gtmetrix nedir

Bu kısımda Google.com.tr sitesinin açılmasını için gerekli olan 1 saniyede gerçekleşen istekler Get(Gelen), Post(Giden) şeklinde uzantılar hakkında bilgileri göstermektedir.

gtmetrix nedir

Bu kısımda ise Sitenin istenilen bir geçmiş zamanda yüklenme zamanlarının grafiksel gösterimi şeklinde rapor olarak gösterilmiştir.1 günden 1 yıla kadar site yüklenme zamanı hakkında grafiksel raporları bu sayede görebilirsiniz.

NOT: Eğer bu hizmeti kullanarak test edilecek site hakkında daha fazla ve ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz siteye üye olmalısınız. Ayrıntılı bilgi ve analiz raporu için siteyi inceleyebilirsiniz.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın