Otomasyon Testleri nedir? Hangi Programı Kullanmalı?

Bugün sizlere otomasyon test araçlarından biri olan Ranorex’den bahsedeceğim. Ranorex, dünya genelinde 10.000’den fazla kullanıcıya yüksek kaliteli masaüstü, web ve mobil uygulamalar sunmak için yenilikçi test otomasyon çözümleri sunmaktadır. Ranorex Studio cihazlar, platformlar ve teknolojilerin bir arada test edilebileceği bir otomasyondur. Ekiplerin tüm üyeleri, tekrar kullanılabilir test otomasyon modüllerini paylaşarak çözümler üzerinde birlikte çalışabilirler.

Devamlı test otomasyonundan bahsediyoruz peki nedir bu test otomasyonu?

Otomasyon Testi

Uygulamanızı çeşitli araçlar veya scriptler ile test etmenizi sağlar. Bizlere manuel test araçlarına göre daha hızlı ve güvenli test imkanı sunar. Tüm platformlarda çalışması, çoklu dil desteği olması ve kullanım kolaylığı gibi sebeplerden dolayı çok sık kullanılmaktadır.

Geliştiriciler uygulamalarını müşterilere sunmadan önce uygulamalarını test işlemine sokmaları gerekir. Ranorex bu alanda ismini duyurmuş bir test otomasyonudur. Ranorex’in 30 günlük bir deneme sürümü var. Dilerseniz kurumsal E-posta adresiniz ile kaydolup uygulamayı kullanabilirsiniz. Web uygulamalarını test ederken opera, firefox, chrome gibi tarayıcılarda önceden oluşturduğumuz test senaryolarını aynı anda uygulayabiliyoruz. Bizlere Record Test ve Code Test olmak üzere iki çeşit test senaryosu hazırlama imkanı sunuyor.

Bugün biz genellikle Record Test senaryoları üzerinde duracağız.

  • Code Test tarafında python, c++ ve .NET dillerini destekleniyor.
  • Record Test genellikle fazla veri girişi yapılması gereken uygulamalarda kullanılıyor. Buna örnek olarak bankacılık, sigortacılık, finans uygulamalarını gösterebiliriz.

Uygulamaya Excel, database entegrasyon imkanı bulunuyor. Farklı veri girişleri yapmamız gerektiğinde bu özellik çok işe yarıyor. Turbo mod özelliği bize binlerce veriyi çok kısa zamanda uygulamanıza girebiliyorsunuz. Şimdi ise bir mobil uygulamaya Record testi işleminin nasıl yapıldığını inceleyelim. Uygulamanın kurulumu çok basit olduğu için bu adımı anlatma gereği duymadım. Dilerseniz yazının sonundaki linkten uygulamaya kaydolup sonrasında indirebilirsiniz.

Test işlemini Android bir cihazda yapacağımız için bilgisayarınızda Java JDK kurulu olması gerekiyor. Öncelikle uygulamamıza telefonumuzu tanıtmamız gerekiyor. Bunu için önce telefonunuzda USB hata ayıklama modunu açmanız ve telefonunuzu USB kablo ile bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. Daha sonra Ranorex Studio 7 uygulamasında üst kısımda bulunan “View Endpoints” menüsüne tıklıyoruz. Her şeyi doğru yaptıysanız orada telefonunuzun görünmesi gerekecektir.

Otomasyon Programı

Son adım olarak Complete Setup diyoruz ve telefonumuzu uygulamaya tanıtmış oluyoruz. Bu adımdan sonra telefonunuza otomatik olarak Ranorex Studio isimli bir uygulama kuruluyor.

otomasyon eklenme resmi

Uygulama telefonumuz ile bağlantı işlemlerini tamamladı.

Bir sonraki adımımız testini yapacağımız uygulamanın apk’sı ve bu testte kullanılacak telefonun belirtilmesi olacak. Bunun için Tools menüsü altından Instrumentation Wizard’ı seçiyoruz.
Biz android işletim sistemine sahip bir telefonda test işlemi gerçekleştireceğimiz için android seçeneğini işaretliyoruz ve Next diyoruz.

Burada test yapacağımız uygulamanın apksını belirtiyoruz.
Target Device alanından telefonumuzu seçiyoruz ve Next diyoruz. Sonraki aşamadaki kurulum biraz uzun sürebilir. Java jre ile alakalı bir hata alırsanız bilgisayarınızda java jre’nin bulunduğu klasörü uygulamaya yeniden göstermeniz gerekmektedir. Bu adımdan sonra kurulum tamamlanmış oluyor ve test edeceğimiz uygulama otomatik olarak telefona kuruluyor. Artık test senaryomuzu oluşturmaya başlayabiliriz. New test solution diyoruz ve testimize bir isim girip create diyoruz.

Test oluşturuldu. Biz record test gerçekleştireceğimiz için record diyoruz ve test yapacağımız platformu seçmemizi istiyor. Biz mobile seçeneğini işaretliyoruz.

Bu adımda telefonumuzu ve test edeceğimiz uygulamayı seçiyoruz. Bu adımda telefonumuzda test edeceğimiz uygulama otomatik olarak açılıyor ve test işlemi başlıyor.

Ranorex uygulaması telefonunuzda yapacağınız her hareketi kayıt altına alacak ve bunu kaydedecek ve defalarca bu işlemi tekrar ettirebileceksiniz. Telefonunuzda tekrarlanmasını istediğiniz işlemleri yaptıktan sonra Ranorex uygulamasında stop butonuna basıyoruz ve kayıt sonlandırılmış oluyor. Kayıt edilen adımları yukarıda görüyorsunuz. Dilerseniz buraya add new action diyerek 1 saniye bekle, uygulamayı kapat gibi işlemler ekleyebiliyorsunuz.

Dip Not: Yeni hareket eklerseniz reposity item alanından uygulamayı seçmeyi unutmamalısınız.

Artık dilediğiniz anda kaydı tekrar ettirebilir ve arkanıza yaslanıp uygulamanın defalarca bu işlemi tekrar tekrar gerçekleştirdiğini izleyebilirsiniz. Uygulama testi bittikten sonra size bir sonuç sunuyor. İçerisinde karşılaştığı hata sayısı, hangi işlemi kaç saniyede yaptığıyla alakalı bilgiler sunuyor.

Bu arada bu benim ilk blog yazım. Bana katlanıp buraya kadar okuduysanız sizlere çok teşekkür ederim. Umarım sizlere bir şeyler katabilmişimdir.

Ranorex İndirme Linki

Bir Cevap Yazın