Ortak Ağlar Neden Güvenli Değildir ?

Ortak ağlar neden tehlikeli?

Bildiğiniz üzere kafelerde, marketlerde, apartmanlarda ve daha birçok yerde ücretsiz ve şifresiz b-Bağlantı noktaları mevcut. Peki bu noktalar sizce güvenli mi? Cevabı çok basit hayır değil. Peki neden?

Bilgisayar korsanları ortak ağlarda sizin bilgilerinizi çok kolay bir şekilde kendi ellerine geçirebilir. Hem De bunu çok kolay bir şekilde yapabiliyor. Özellikle Facebook, Twitter ve daha birçok sosyal ağlara Ortak ağlardan girerken bilgilerimiz yüksek ihtimalle başka kişilerin eline geçiyor.

Peki bu işlem nasıl oluyor?

Sizin yazdığınız her şey internete veri olarak gider ve bağlantı varsa o veri size geri döner. Mesela yazdığınız bir şifre. Şifreniz 1234 olsun. Siz eğer 1234 verisini yazarsanız size gelen veri giriş başarılı şeklinde olacaktır. Ancak 12345 yazarsanız hatalı parola verisi size dönüt olarak gelecektir. İşte bilgisayar korsanı da burada devreye giriyor. Korsan sizden önce ağa girdiyse ve veri yakalamak için gerekli hazırlıkları yaptıysa sizin yazdığınız 1234 verisi ona gidecektir. Yani burada şifreniz 100 karakter olsa bile bir şey ifade etmeyecektir. Ve şifreniz kolaylıkla başkasının eline geçmiş olacaktır. Bu yüzden ortak ağları olabildiğince kullanmamaya özen göstermeliyiz.

Bunu anlamanın yolu nedir?

Eğer farkettiyseniz arama çubuğunda http:// veya https:// ibaresini görürsünüz. Kısaca açıklamak gerekirse:

http://

sizin yazdığınız verileri herhangi bir şifreleme olmadan işler. Yani sizin verileriniz herhangi bir şekilde korunmaz. Ve http:// protokollü sistemlerden veri çalmak çok daha kolaydır.

https://

bu ise verilerinizi şifrelemek için ve güvenliği sağlamak için güvenlik önlemi ekler. Bu da SSL sertifikası demektir. Özellikle alışveriş sistemlerinde ve sosyal ağlarda https:// protokolünü görürsünüz.

Verilerimizin çalındığını veya çalınma girişiminde bulunabileceğini şu şekilde anlayabiliriz:

İlk olarak arama çubuğuna bakmamız gerekir. Eğer https:// protokollü olan bir sistemde http:// protokolünü görüyorsanız orada bir paket yakalayıcı vardır ve şifrelerimiz güvende değildir. Bunu anlamanın en kolay yolu budur. Diğer bir yol ise girdiğimiz websitesinde “bağlantınız gizli değil” gibi bir ibare görüyorsanız orada da SSL sertifikası devre dışı kalmıştır ya da yoktur. Bu da diğer bir anlama yöntemidir.

KORUNMA YOLLARI

Bunların en başında ortak ağlara girmemek var. Eğer girmememiz gerekiyorsa da güvenliğinden emin olduğumuz ya da korumalı bir sistemden giriş yapmaktır.

Unutmayın, hiçbir sistem güvenli değildir.

Ortak Ağlar Neden Güvenli Değildir ?” için bir yorum

  • 3 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:13
    Permalink

    Emrecim, BT öğretmenin olarak ilk yorumu ben yazmak istedim. ? Sen de bu gayret ve öğrenme aşkı olduktan sonra gelecekte seni çok iyi bir konumda göreceğimden hiç şüphem yok. Bu yolda ilerlerken unutmamamız gereken bir husus var o da çalışmalarımızla ülkemizi bilişim alanında gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak & dünya çapında Türkleri güzel bir şekilde temsil etmek. Başarılarının devamını diliyorum.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: