Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir? Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?

Internet of Things (IOT) kısaca Nesnelerin İnterneti olarak tabir edilen yeni bir gelecek dünyası. Bilişim Hareketi olarak teknolojinin ne kadar hızlı bir şekilde geliştiğine hep dikkat çektik. Saniyeler içerisinde bildiğimiz bir şey farklı bir anlama, biçime dönüşebiliyor. Teknoloji sadece gündelik hayatımız da belli başlı alanlarda gelişmiyor neredeyse her yerde teknolojinin geliştiğini ve  her şey de teknolojinin bir dokunuşu olduğunu görebilirsiniz.

Gelecek bu üç harflik kavramın üzerinde inşa ediliyor. IOT, İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz zaman Şeylerin İnterneti olarak çevriliyor ve baktığınızda çok anlamsız gelebilir ama aslında bir o kadar da anlamlı. Herhangi bir çerçevesi yok, spesifik bir alanı işaret etmiyor hemen hemen hayatımızda ki a’dan z’ye her şeyi kapsayan bir kelimedir. Biz daha iyi anlaşılabilmesi için bunu nesnelerin interneti olarak kullanıyoruz.

Bu kavram geçtiğimiz son üç yılda çok ön plana çıkmaya başladı ancak geçmişi çok uzun diyebiliriz. Bu kavram ilk 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda bu kavramı kullanmış ve İnternet dünyasına nur topu gibi yeni bir tartışma konusu ve kavramını sokmuş oldu.

Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Nesnelerin İnterneti; Benzersiz bir şekilde adreslenebilir ve nesnelerin belirlenen bir protokol üzerinde birbirleriyle haberleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Bir başka deyiş ile nesnelerin interneti çeşitli haberleşme protokollerinin bulunduğu bir ağ nesnelerin birbirlerine internet aracılığı ile bağlanması, birbiriyle etkileşime girmesi ve kabaca akıllı bir ağ iletişimi kurmalarına nesnelerin interneti denmektedir.

Nesnelerin İnterneti kavramı ilk olarak 1991 yılında Cambridge Üniversitesi akademisyenler tarafından kahve makinesinin takip etmek için kurdukları kamera sisteminde ortaya çıktı ya da kullanıldı diyebiliriz. Şuan için bu durum oldukça basit, sıradan gelebilir ancak o dönemde bu olay ufuk açıcı, yeni fikirlerin doğmasına vesile olabilecek çağ açıcı bir düşünce idi. 2001 yılına kadar kullanılmış olan bu sistem, kahve makinesinin görüntüsünü her 3 dakikada bir bilgisayarların ekranına gönderiyor ve böylelikle kahve makinesini kimlerin kullandığını görebiliyordunuz.Bu uygulama çevrim içi ve real time (gerçek zamanlı) olarak işlemesinden ötürü “nesnelerin interneti” kavramının ilk somut örneği olarak tarihe geçmiştir.

Az biraz nesnelerin interneti kavramını ne olduğunu anladığınızı varsayıyorum. Kabaca bir kez daha tarif etmek gerekirse evinizde ki buzdolabının internet üzerinden anlık olarak, belli bir protokol üzerinden çamaşır makineniz ile dedikodu yapmasını sağlayan teknolojiye verilen genel bir bilişim kavramıdır.

Peki, gelecekte bizleri neler bekliyor ?

Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor ?

İnsanlar basit bir kahve makinesini kimin kullandığını görebilmek için kurdukları bir kamera sisteminin oluşturduğu bu kavram gelecekte çok farklı boyutlara ulaşabilir. Bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan araştırmalara göre günümüzde internete bağlı olarak çalışan 10 ile 11 milyar arasında teknolojik cihazın olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2020 yılına gelindiğinde 50+ milyar cihazın internete bağlı olacağı öngörülüyor. Rakamlar korkutucu değil mi?  Sohbet arasında teknoloji daha ne kadar ileriye gidebilir sorusuna verebilecek bir cevap olamayacağını gösteriyor bu rakamlar. Bunlar sadece insanoğlunun öngörebildiği bir rakam ancak hiçbir zaman geleceği tam olarak ön göremeyeceğiz, zaten bunu yapabilseydik kendimizi en üstün ırk olarak nitelendirebilirdik.

Yapılan araştırmada ortaya çıkan bu tahmini rakamlar sadece internete bağlı olan cihazların rakamları, peki ya bu cihazların yüzde kaçı birbirleriyle haberleşiyor ve birbirleriyle bağlantılı haldeler? Aynı bağımsız kuruluşların yaptığı bu araştırma sonucunda günümüzde birbirleriyle bağlantı cihazların oranı 0,08 iken 2020 ve daha ilerisi için bu rakamın 6,48+ ulaşabileceği öngörülmektedir.

Nesnelerin İnterneti sadece cihazların internete bağlanıp, çalışması anlamına gelmez, bu şekilde anlaşılması yanlıştır. Nesnelerin internetini oluşturan nesneler bir takım elektronik devreler, yazılımlar ve protokoller ile birbiriyle etkileşime girebilir, birbirlerine bilgi aktarabilir, bilgi üretebilir ve dahası insanlar ile iletişim kurabilirler. İşte bu noktada bir duraksama yaşadınız değil mi? İnsanlar ile iletişim kurmak mı? Nasıl? Bunun cevabı ise yapay zeka.

Nesnelerin interneti ile ilgili çalışmalar yapıldıkça şuan Dünya’nın en önemli konusu haline gelen yapay zekanın ortaya çıkmasını sağladı. Artık nesneleri konuşturabiliyor, düşündürebiliyor ve bizimle etkileşim kurabilmelerini sağlayabiliyor hale geldik. Bir mutfak robotuna yemek yapmasını sesli bir şekilde söyleyerek sağlayabiliyor, bir fırına ısı ayarını yapmasını sesli bir komut vererek yapmasını sağlayabiliyoruz. Şuan için günümüzde yapay zeka üzerinden akın akın bir çalışma, yoğun bir arge süreci var ve yakın zamanda yapay zeka ile üretilmiş bir çok nesnenin interneti hayatımıza girmiş olacak.

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeleri bile takip edemez duruma geldiysek, gelecekte bizleri neler beklediğini tahmin etmemiz oldukça güç öyle değil mi ?

Hüseyin Körbalta

Blog yazarı, Front end Developer - Blog: https://huseyinkorbalta.com

Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir? Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?” için bir yorum

  • 9 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:55
    Permalink

    ajan trojen gibi içerisinde aynı harf bulunduran kelimelerin (j ler) etkileşimi ile cümle düşmesi kelime kayıpları unutkanlıkları ve alınganlıkları derecelendirilmelimi.? masterım
    dekkkked

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: