Microsoft Windows 10S İle Birlikte Gelecek Olan Yeni S Modu

Windows’dan yeni bir S Modu : Windows 10S

Microsoft, yaklaşımını Chrome OS ile rekabet edebilmek için tasarlanan Windows’un yeni sürümünü Windows 10S ’ye geçiriyor. Yazılım devi, orijinal olarak Microsoft Store uygulamalarını çalıştırmakla sınırlı eğitim müşterileri için Windows’un ayrılmış bir sürümü olarak Windows 10S ’yi duyurdu. Microsoft’un Windows 10 Ev, Kurumsal ve Pro(Professional Editon) için yeni bir “S Modu” planlandığı bilgisi başka kaynaklarca sızdırıldı.

Windows 10S Kullanıcı Yüzdesi

Bu S modu ile Windows 10’un herhangi bir kopya sürümü kilitlenecek. Bu yüzden yalnızca Microsoft Store’dan satın alınan uygulamalar çalıştırılabilecek ve tam anlamıyla özel olarak geliştirilen Windows 10S işletim sisteminin yapımını gerçekleştirir hale gelecektir. Bir kaynağa göre ‘Windows 10S kullanıcılarının yüzde 60’ının ücretsiz şekilde Windows 10 Pro sürümüne geçmek yerine yeni işletim sisteminde devam etmeği uygun görüyor.

windows 10s

Sürüm Değişikliğinin Maliyeti

Windows kullanıcılarının sadece Microsoft Mağaza uygulamalarına bağlı kalmalarından dolayı şirketin yeni stratejisinin daha fazla kullanıcının S Modu etkinleştirilmiş cihazları alabileceğini düşünmektedir. Microsoft’un Windows 10 Home kullanıcılarının S Modelini ücretsiz olarak devre dışı bırakmalarına izin vermeyi planladığı bildirildi ancak Windows Mode Pro S Mode’u olan Windows 10 Pro müşterileri, Windows 10 Pro’nun tam sürümüne erişmek için 49 dolar ödemek zorunda kalacaklar.

windows 10s

Yazı Hakkındaki Son Sözler

Bu durumlar müşteriler’deki kafa karışıklığını gidermek için hem Microsoft hem de çeşitli PC ortaklarından net bir şekilde açıklanması gereken, riskli bir stratejidir. Ev sürümlerinde(Home Edition) ücretsiz geçiş yolu var gibi görünse de Pro sürümleri için ücret, daha fazla Premium cihaz seçen tüketicileri rahatsız edebilir. Şuan için tek düşünülmesi gereken OEM’lerin(Lisansız Ürün) S Modu etkinleştirilmiş cihazları gönderip göndermeyeceğidir. Bu soru bir çok Windows kullanıcıları için önem arzediyor. Şuan için bekleyip göreceğiz.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın