Microsoft Q# Programlama Dilini Yayınladı

Teknoloji devi Microsoft kuantum projelerinde kullanılmak üzere yeni bir programlama dili geliştirdi ve kullanım kitini yayınladı. Q# adındaki bu programlama dili kuantum algoritmaları üzerinde kullanılacak ve geliştiriciler için algoritmaları test etmelerine yarayacak bir kuantum simülatörü de yayınlayan Microsoft, geleneksel programlama kavramlarını kuantum işlemciliği ortamına taşımayı planlıyor.

Yayınlanan simülatör sayesinde 32 qubit kuantum programları çalıştırılabiliyor. Programın Azure versiyonunda ise 40 qubit program çalıştırılabiliyor.

Nedir Bu Qubit? ve Q# içinde ne faydası olacak

Günümüz bilgisayarları, 0 ve 1 sayılarını kullanarak işlem yaparlar. Bu 0 ve 1 sayılarına bit adı verilir. Kuantum bilgisayarlar tarafından kullanılan bitlere de qubit adı verilmiştir. Bu ad quantum ve bit kelimelerinin birleştirilmiş halidir. Bir qubit bir elektron ile temsil edilir ve elektronun yukarı veya aşağı hareketi qubit in 1 veya 0 değeri almasını sağlar. Kuantum bilgisayarlarını farklı kılan şey tam da bu hareketin kendisidir. Çünkü normal bir bit sadece 0 veya 1 değeri alırken, qubit aynı anda hem 0 hem de 1 değerini alabilir. Bunu sağlayan şey elektronun hem aşağı hem yukarı hareketli olabilmesidir.

Microsoft bu dili ve simülatörünü eylül ayında duyurmuştu. Q# dili ile ilgili bir çok konuda beklentiler de oldukça yüksek. Aynı zamanda kuantum programcılığını fizik alanında çalışanlar dışındaki diğer herkese de açılması umuluyor.

Q# dilini incelemek ve simülatör ile ilk projenizi yazmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın