Mavi Ekran Hatası Alanlar İçin Dikkat!

Mavi ekran veya takılmalar için önce RAM’inizi bu yazılımla test edin!

Mavi ekran hatası bilgisayarınızın RAM’inin normal şartlarda hata vermesi anlamına gelir. Bazı çeşitli nedenlerden ötürü RAM’iniz, depoladığı verileri hatalı olarak döndürüyorsa, kilitlenmeler, mavi ekranlar ve bazı durumlarda verilerin diske hatalı yazılması gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Bu tür hatalara karşın alınması gereken birkaç önlem vardır, bunların en başında 15KB boyutunda bir program geliyor, adı memtest.

Pekâlâ nedir memtest?

Memtest bilgisayarınızın RAM’lerinin çalışma hızından kullandığı boyuta kadar hangi programın fazla RAM tükettiğini dahil bulabileceğiniz programın adıdır. “Nasıl kullanılır?” derseniz ise sadece indirin ve programı çalıştırın, o size tüm verileri verecektir.

Ele gelen verilere göre bilgisayarınıza önlem almaya başlayabilirsiniz.

Mavi Ekran Hatası

Peki Çözümü Yok mu?

Siz okuyucularımız için birkaç keşfettiğimiz çözüm yolunu sunmak isteriz!

Bu ipuçlarını uygulamadan önce Windows 10’un güvenli moduna geçin. Bu modda aktif programların ve sürücülerin sayısı azaltılıyor. Güvenli moda geçmek için Windows açılırken F11’e basıp (bu tuş anakartınıza göre değişiklik gösterebilir) Kurtarma seçeneklerini seçebilirsiniz.

– WhoCrashed aracını yükleyin. Bu araç mavi ekran sorununu çözmeyecek olsa da size yardımcı olabilir. Kilitlenme dökümünü inceleyen araç, size sorunun muhtemel sebebini gösteren bir rapor sunuyor.

– Sorunlu sürücüleri kaldırın: Sürücüler genellikle işlerini iyi yapıyorlar. Ancak hatalı bir sürücü ciddi sorunlara yol açabilir. WhoCrashed ile döküm dosyalarını inceledikten sonra aracın sorunlu olarak tanımladığı sürücüleri değiştirmenizde fayda olabilir.

– Windows dosyalarını onarın: Bozulan Windows dosyaları ciddi sorunlara yol açabilir. Merak etmeyin, onarım için Windows’u yine kurmaya gerek yok. Yönetici izinlerine sahip bir komut satırı açın (CTRL+R “CMD”) ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

sfc /scannow

Bu komut hasar gören sistem dosyalarını bulup onaracak. Böylece işletim sistemini onarmak için güvenli moda geçmeniz bile gerekmeyecek.

Sabit diski onarın: Windows kadar sabit diskinizin de düzen içinde çalıştığından kararlı olmalısınız. Sabit diskinizi ve dosya sistemini denetim etmek için bir komut satırı penceresi açın ve aşağıdaki komutu girin:

chkdsk /f

Bu komut, sabit diskinizde bozuk sektör olup olmadığını bulacak sadece bunları onarmayacak. Onarmak için /f parametresini /r ile değiştirin. Bu durumda PC’niz baştan başlayacak ve bozuk sektörleri onarmaya çalışacak.

Bir Cevap Yazın