LoRa ve LoRaWAN Nedir? Nasıl kullanılır?

İnternet of Things teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte uzak mesafeye veri aktarımı ve düşük güç tüketimi önemli bir sorun haline gelmiştir. LoRa (Uzun Mesafe), rakip teknolojilere göre çok daha uzun aralık sağlayan bir modülasyon tekniğidir. Bir çeşit rasyo tekniğidir. LoRaWAN ise bölgesel, ulusal veya global ağda kablosuz olarak çalışan ürünler için tasarlanmış düşük güçlü geniş alan Ağı (LPWAN) belirtimidir ve radyo sinyalleri ile haberleşmek için kullanılır. Mesajlar modüler edilerek karşı tarafa iletilir. LoRaWAN ile pil ömrü 10 yıl kadar gidebilmelidir.

LoRaWAN ağ mimarisi tipik olarak, ağ geçitlerinin, uç cihazlar ve arka uçtaki bir merkezi ağ sunucusu arasında iletileri aktaran şeffaf bir köprü olduğu için yıldız topolojisinde çalışır. Ağ geçitleri, standart IP bağlantıları vasıtasıyla ağ sunucusuna bağlanırken, uç cihazlar bir veya birçok ağ geçidine tek hop kablosuz iletişim kullanır. Tüm son nokta iletişimi genelde iki yönlüdür, ancak açık hava iletişim süresini azaltmak için çok noktaya yayın ile hava veya diğer kitle dağıtım mesajlarını yükseltme yazılımı gibi işlemleri desteklemektedir.

LoRaWAN ın çalışma şekli aşağıdaki diyagram ile açıklanabilir.

Şahin Mersin

python, django, assembly, c, c++, pic, 8051, arduino, raspberry pi, c#, ubuntu, git, iot, mqtt, android, orange pi, esp,

LoRa ve LoRaWAN Nedir? Nasıl kullanılır?” için 2 yorum

 • 8 Mart 2018 tarihinde, saat 10:02
  Permalink

  Merhaba şahin bey,

  Sizinle İletişim nasıl kurabilirim.

  Yanıtla
 • 16 Eylül 2018 tarihinde, saat 18:39
  Permalink

  Doğrudan birbirine kaç adet SX127x modülü bağlanabilir.
  Örneğin, bir Sx127x modülü altı Sx127x modülünü bağlayabilir mi?
  İletişim sadece bu modüller(MCU lar ile beraber tabiiki) arasında olacak. Herhangi bir GateWay kullanmadan.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: