Linux Mint KDE Desteğini bitiriyor!

Linux Mint blog sayfasında aylık olarak güncelleme yayınlıyor. Bu yeni sürümler, geliştirmeler ve diğer bilgileri içeriyor. 25 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan Ekim 2017 yazısında ise oldukça ilginizi çekecek bir değişime yer verdiler. 18.2 “Sarah” sürümüyle birlikte gelen KDE masaüstü kullanıcılara çok da iyi bir deneyim yaşatamamıştı. Eksiklikler ya da çok sıkı çalışılmamış bir entegrasyon olduğu konusunda topluluk içinde konuşmalar yapılmaktaydı.

Linux Mint KDE desteğini bitiriyor

Linux blogunda yer alan habere göre çıkartacak olacakları 18.3 versiyon numaralı “Sylvia” adlı dağıtımları son KDE masaüstü desteği olan dağıtımları olacak. Kendi ifadeleriyle KDE ortamıyla çalışmak oldukça iyiymiş ancak ana görevlerinin linux marketinde oldukça fazla yer tutmaya çalışacakları ama KDE desteğinin bunun bir parçası olmadığı yönünde. Kullanıcılar tabii ki ilerleyen süreçte kendileri için KDE Plasma masaüstü ortamını linux mint içerisine yükleyebilecekler, ancak hazır olarak KDE ortamıyla gelen bir Linux Mint sürümü yayınlanmayacak.

KDE masaüstü ortamının popüler olmasının yanında QT motorunun temelinde olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü kendine göre bir düzeni olan KDE ekstra efor gerektirebiliyor. Anlayacağınız Linux Mint’i KDE ile kullanan arkadaşların hazırlık yaparak son KDE sürümünden sonra ne yapacaklarını düşünmeleri için zaman tanıyabilir.

Linux Mint Debian Sürümü 3 geliyor

Linux Mint Ubuntu üzerinden portlanmış olsa da bir de Debian üzerinden portlanan sürümü var. Bu da şimdiye kadar LMDE2 (Linux Mint Debian Edition 2) olarak bilinen sürümdü. Bir sonraki dağıtımda LMDE3 olarak gelecek ve Debian Stretch üzerinden kodlanan bu sürümün kod adı da “Cindy” olacak. LMDE3 2018 ilk çeyreği içinde Cinnamon masaüstü ortamı ile birlikte tek bir sürüm olarak gelecek.

Flatpak desteği ekleniyor

Yine Ekim 2017 raporuna göre Linux Mint 18.3 Flatpak desteği ile birlikte gelecek. Flatpak genel anlamda kurulacak olan uygulamaların paket altyapısından bağımsız olarak kurulması ve işletim sistemine direkt müdahale etmesinden doğacak sorunları çözümleyen bir alt yapı. Programlar kuruluyor, çalıştırılabiliyor ancak sistemin herhangi bir parçasına erişmek istediği zaman kullanıcıdan izin almaksızın işlem yapamıyor.

İşte bu uygulama üzerinden kurulabilecek araçlar için direkt olarak uygulama kurucusunda destek sağlayan bir alan oluşturulmuş. Bu da Ubuntu paket sisteminde yer almayan uygulamaların da işletim sistemi üzerine zahmetsizce kurulabileceği anlamına geliyor.

Linux Mint Flatpak Desteği

Cinnamon 3.6

Blog yazısına göre Cinnamon sürümünde yenilikler yapılmış. Artık Cinnamon masaüstü ortamı içerisinde Gnome Online Accounts (Gnome Çevrimiçi Hesapları) özelliği kullanılabilecek. Bu da Google Drive ve OwnCloud hesapları gibi çevrimiçi dosya depolama alanlarının hesaplarının eklenebilmesi anlamına geliyor.

Bunun yanında ekran klavyesinde iyileştirmeler yapılarak özelleştirilebilir hale getirilmiş.

Linux Mint aleminde yenilikle bu şekilde 🙂 Ekim 2017 raporunu okumak isterseniz linki aşağıya bırakıyorum.
Monthly News – October 2017

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın