LinkedIn Profilinize Doğru İnsanları Nasıl Çekersiniz?

LinkedIn’in sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Gerçek şu ki, LinkedIn profiliniz o kadar güçlü ki, insanlara taleplerinize ‘evet’ demelerine yardımcı olabilir.

İnsanları size ulaştırmanın en etkili yollarından biri, sizi sevmektir. Dr. Robert Cialdini’nin beğenilme ilkelerini kullanarak, doğru kişileri profilinize çekebilir ve onlara size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. LinkedIn profilinize bu kuralları uygulamanın bazı yolları:

“İnsanları etkilemek için sizi sevmek zorundalar”

“Kural olarak, bildiğimiz ve sevdiğimiz birinin isteklerine evet demeyi tercih ediyoruz.”

Cialdini’ye göre, uyum uzmanları, insanların evet dediğini söylemek için bu dört faktörü kullanıyor – LinkedIn varlığınızı artırmak için bunları nasıl kullanacaksınız.

1. Fiziksel Çekicilik

Cialdini, işe alma, yargı süreci veya seçim dahil pek çok durumda insanların iyi görünümlerini yetenek, iyilik, dürüstlük ve istihbarat ile eşitleme eğiliminde olduğunu söylüyor.

Buna dayanarak, LinkedIn’de, diğer kullanıcıları ‘sevmesini sağlayacak ilk şey’ siz profesyonel fotoğrafınız. Evet, senin LinkedIn hesabın için profil resmi önemlidir  -saçma gelebilir, ancak LinkedIn’deki birçok profilin fotoğrafı yok.

LinkedIn’e göre, profesyonel bir fotoğrafa sahip profillerin bağlantı isteği alması muhtemel 9 kat, görüntülenme olasılığı ise 21 kat yüksektir .

Ayrıca profesyonel fotoğraflarınızı yalnızca bağlantılarınıza veya ağlarınıza değil, tüm LinkedIn üyelerine de görünür hale getirmelisiniz.

2. Benzerlik

Dr. Cialdini şunu açıklıyor:

“Bize benzer insanları severiz, bu gerçek, benzerlik görüşlerin, kişilik özelliklerinin, geçmişi ya da yaşam biçiminde olup olmadığı gibi gerçek tutar.”

Konumu, favori sporu, izledikleri filmleri, okudukları kitapları veya diğer önemsiz konuları benzerlik kazanmak, bir sohbet başlatmada büyük farklılık yaratabilir. Ne kadar az minnettar görünseler de, benzerlikleri bir ‘silah silahı’ olarak kullanabilirsin.

Diyelim ki , ClearVoice’un CEO’su ve kurucuları Joe Griffin ile bağlantı kurmak istiyorsunuz . Genel bir talep onun 1. derece bağlantınız olması gerektiğine ikna etmeyebilir.

Mesleki ağınızda Joe’yu istiyorsanız, mesajınızı özelleştirmeniz gerekecek. Ancak önce ‘ödev’inizi yapın. LinkedIn’den ayrılmadan bunu yapabilirsiniz.

Yok saymak zor bir bağlantı isteği oluşturmak için benzerliklerden nasıl yararlanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • LinkedIn profilini ziyaret edin ve özeti okuyun . Bu, anlamlı bir sohbete başlamanıza yardımcı olabilecek benzerlikleri bulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Makalelerini okuyun ve LinkedIn faaliyetlerini kontrol edin . Paylaştığı, beğendiği veya yorum yaptığı yazıları veya yayınları okuyarak, ilgi alanınıza benzer bir şey olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.