Kurumlar için En İyi 5 Linux Dağıtımını Sizin İçin Derledik

İşletim sistemi, dosya sunucuları, yazdırma sunucuları, içerik dağıtım sistemleri, genel önbellek sunucuları, veri arşivleri, VPN sunucuları çalıştırıyor.Microsoft Windows, işletmeyi masaüstünde yönetmeye devam ediyor. Buna karşı yapılan herhangi bir saldırı, tipik olarak pazarlama ve yaratıcı bölümlerde olmak üzere macOS X’den geldi. Nispeten az sayıda şirket Linux’un masaüstündeki tercihini göz önünde bulunduruyor. Fakat son yıllarda Linux dağıtımları çok daha sofistike ve kullanıcı dostu hale geldi.

Kurumsal Firmalar İçin Uygun Linux Sürümleri

  • Red Hat Enterprise Linux Desktop
  • SUSE Linux Enterprise Desktop
  • Linux Mint
  • Trusted End Node Security (TENS)
  • Ubuntu desktop for the enterprise

Beş tartışılan Linux dağıtımının üçü, güvenilir ve profesyonel düzeyde destek sunuyor; güvenlik uygulamalarının zamanında ele alınmasını sağlamak için sık sık güncelleme yapıyor ve hepsinde en azından bir miktar kurumsal bağlantı var. Bunların dışında hepsi Windows programları, sanal makineler veya Wine gibi alt sistemler vasıtasıyla çalıştırabilir. Bu yetenek yöneticilere hitap edebilir, ancak bunun gerçekten gerekli mi yoksa iyi bir fikir mi olduğu sorusunu gündeme getiriyor.

Linux ve Windows dağıtımı arasında da büyük bir maliyet farkı var. Dağıtımlar ve alt yapı açık kaynaklı olduğu için, sistem ücretsiz.

Red Hat Enterprise Linux Desktop

Red Hat, Linux döneminin başlangıcından bu yana vardır ve her zaman tüketici kullanımı yerine işletim sisteminin iş uygulamalarına odaklanmıştır. Kurumsal veri merkezlerinde bir sürü Red Hat sunucularına çevrildi, ancak şirket ayrıca Red Hat Enterprise Linux (RHEL) Masaüstü’nü de sunuyor. Masaüstü kurulumu için sağlam bir seçim ve kesinlikle tipik bir Microsoft Windows kurulumundan daha istikrarlı ve güvenli bir seçenektir. RHEL Masaüstü 49$ sahip olabilirsiniz. İşletim sisteminin kendisi ücretsiz ve açık kaynak olduğu için, ürünü değil, destek için para ödüyorsunuz.

Kurulum için

https://www.redhat.com/en/store/red-hat-enterprise-linux-desktop-or-red-hat-enterprise-linux-workstation#?sku=RH0844913

adresini ziyaret edebilirsiniz.

SUSE Linux Enterprise Desktop

SUSE, kurumsal Linux yazılımının sunucu ve masaüstü yapılandırmalarını da sunmaktadır.

Linux açık ve esnek bir platform olduğu için, bir Linux kurumsal masaüstü platformunda mevcut tüm uygulamalar büyük olasılıkla diğerleri için de mevcuttur. Bu nedenle, SUSE ayrıca Microsoft Active Directory ve Microsoft Exchange ile bütünleşir ve Novell GroupWise ile çalışır.

Güvenlik cephesinde SUSE Linux Enterprise Desktop’ın akıllı AppArmor sistemi, kullanıcıların farkında olmadan kötü niyetli bir şey çalıştırsalar bile, her bir uygulamanın etrafında etkili bir güvenlik duvarı oluşturarak, sistemlerini veya genel işletmeyi etkilemeyecektir.

Kurulum için https://www.suse.com/products/desktop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Linux Mint

Özellikle kurumsal dağıtım için tasarlanmamış olmasına rağmen, yalnızca yeni Linux kullanıcıları için en kolay masaüstü ortamlarından biri olarak ün kazanmış olduğu için, masaüstü Mint’i bu listeye dahil ettim. Mint’in mevcut sürümü, tescilli ve popüler Cinnamon windows yöneticisi etrafında inşa edilmiş olup hem Ubuntu hem de Debian Linux dağıtımlarına dayanmaktadır.

Bununla birlikte, Mint aracılığıyla ücretli veya işletme düzeyinde bir destek olmadığını belirtmek önemlidir; dolayısıyla Linux’un bu sürümünü benimsemeyi seçen şirketler kendi iç desteğini bulundurması gerekmektedir.

Kurulum için https://linuxmint.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Trusted End Node Security

En büyük kaygınız güvenlik ve gizlilikse, girişiminizde konuşlandırmak için bir başka seçeneği kontrol etmeye değer. Güvenilir Uç Nokta Güvenliği (TENS), ABD Hava Kuvvetleri tarafından tasarlanan ve güvenli kullanım için Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından onaylanan bir Linux dağıtımdır. Çok geniş bir uygulama tabanına sahip değildir, ancak akıllı kart ve anahtar kartı giriş gibi güvenlik özelliklerini desteklemektedir.

Tüm çevre, sabit disk gerektirmeden çalışır; bir CD veya USB flash sürücüyü önyükleyebilirsiniz; bu nedenle, herhangi bir kötü amaçlı yazılımdan tamamen korunmaktadır ve kullanıcının hassas verinin izleri bile bilgisayarda bırakılamamıştır. Bununla birlikte, Microsoft’un Office paketinin işlevsel bir eşdeğeri sunan, ancak LibreOffice paketinin tamamı da dahil olmak üzere, bazı temel Linux araçları içerir. TENS, Linux Mint gibi, belirli kullanıcı toplulukları için iyi bir seçenektir ancak ücretli destek veya abonelik hizmetleri yoktur, bu nedenle kurumsal destek ve bakım için destek sağlamamaktadır.

Kurulum için http://www.spi.dod.mil/lipose.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

Son olarakta herkesin bildiği Ubuntudan bahsedeceğim.

Ubuntu Desktop For The Enterprise

Ubuntu, ister yazılım geliştirme, ister bir medya sunucusu ya da eski donanım için ömür boyu işlevsellik sağlamayı planlamış olsunlar, topluluk içinde favori. Aynı temel dağıtım bir kurumsal sürümde mevcuttur ve birçok donanım satıcısı Ubuntu’yu önceden kurulmuş bir işletim sistemi seçeneği olarak sunar. Tüm Ubuntu kurumsal masaüstü sistemlerine Microsoft uyumlu bir ofis paketi, antivirüs ve anti-malware yazılımı, çok çeşitli açık kaynaklı programlar, kurumsal çapta destek ve yönetim araçları ve yerinde eğitim seçenekleri de dahil olmak üzere kapsamlı destek ve eğitim dahildir. Ubuntu ayrıca 100’den fazla dile tam olarak çevrildiğinden, standartlaştırmak isteyen küresel bir şirket için mükemmel bir seçim haline geliyor.

Ubuntu geliştirici topluluğu bileşenleri hızla gelişmeye eğilim gösterir; bu nedenle kuruluş yüklemeleri Ubuntu’nun standart dokuz aylık döngü yerine beş yıl boyunca aktif desteğini garanti eden uzun vadeli destek (LTS) programını seçmek için akıllıdır. Bununla birlikte, gerçek bültenler her altı ayda bir Ubuntu’nun yeni bir büyük sürümüyle ve her iki yılda bir büyük bir LTS yayımıyla daha sık oluyor. Kurum için Ubuntu Masaüstü, Ubuntu Advantage programı ile desteklenmektedir ve kuruluş başına en az 50 kurulum ile yılda 150 $ maliyettedir.

Kurulum için https://www.ubuntu.com/desktop/enterprise adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kurumlar için derlediğimiz bu dağıtımlar hakkında daha fazla bilgi almak ve görüşlerinizi belirtmek için yorum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın