Kredi Kartlarınızın İnternet Kullanımına Kapanmaması İçin Yapmanız Gerekenler – Süre Uzatıldı!

Kredi kartlarınızın kullanımı kısıtlayan uygulama başlıyor. Peki siz onay vermeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Büyük ihimalle biliyorsunuz, en azından bilinç altınız. Çünkü reklamlar ile bas bas bağrıldı bu olay. Şöyle ki; 31 Aralık Pazar gününe kadar kredi kartlarınız hakkında müşteri hizmetleriyle görüşüp onay vermezseniz internetten alışveriş yapamayabilirsiniz. Çünkü BDDK tarafından alınan karar ile 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren onaysız kredi kartları internet alışverişine kapatılacack.

Daha önce 17 Ağustos olan bu tarih 4 gün sonraya, yani 31 Aralık tarihine kadar uzatılmıştı. Daha fazla uzatma bilgisi ya da açıklaması gelmediği için de en son tarih değişmeden kaldı.

Güncelleme – Süre Uzatıldı!

BDDK başkanı tarafından yapılan son açıklama şu şekilde gerçekleşti.
BDDK Başkanı Akben:

“Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresini bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler ile yıl sonunda gerek yoğunlaşan harcamalarda gerekse banka sistemlerinin entegrasyonunda aksama olmaması için 31 Ocak 2018’de sona erdireceğiz”

açıklamasında bulundu. Bu durumda son tarih 31 Ocak 2018 olarak değiştirildi.

Kredi kartlarınızın Ayarlarını Kontrol edin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verdiği süre dolarken yapmanız gereken şey çok basit. Bankanızın mobil uygulaması vasıtasıyla ya da müşteri hizmetlerini arayarak bu sürece geçiş için onay vermek. Ek ücret ve benzeri şeyler sizden istenmeden bu onay işlemi gerçekleştiriliyor.

Sonrasında yeni yıl ile birlikte alışverişlerinize devam edebiliyorsunuz.

Kısacası; 31 Aralık’a kadar SMS, müşteri hizmetleri, bankanın internet sitesi aracılığıyla veya şubeye giderek kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatlarında Sorun Yok

Kredi Kartlarınızın Süresi Bitiyor!
Tüm faturalarını otomatik ödeme ile ödeyenler sakın üzülmesin. Çok önemli bir konu olduğundan dolayı bu düzenlemede otomatik ödeme talimatları kapsam dışında bırakıldı. Daha önceden verilen ödeme talimatları aynen devam edecek.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi konu hakkında yaptığı açıklamada;

Süre daralıyor. Bankalara önemli bir görev düşüyor. Bankaların müşterilerini bilgilendirip kredi kartından alışverişe devam edecekleri pratik çözümler sunmaları gerekiyor. İnternetten alışverişe devam etmek isteyen tüm kullanıcılar, bankalarıyla irtibata geçip onay verdiklerinde eskisi gibi alışverişlerini yapabiliyor. Tüketicilerin 31 Aralık’a kadar kartlarını alışverişe açtırmaları gerekiyor

dedi.

Unutmayın değişikliklerin son tarihi 31 Ocak 2018!

Bir Cevap Yazın