İşte Size Göre En Uygun Laptop

İşte Sizin İçin En uygun Laptopları ve Seçim Şartlarını Derledik

Bir bilgisayar alacaksınız. Peki amacınıza en uygun bilgisayarı aldığınıza emin misiniz? Bence değilsiniz. İşte sizin için Laptop ve amaç bağıntılı püf noktalarını derledik ve laptop önerilerinde bulunduk.

İşlemci Seçimi

Bir bilgisayar alırken her şeyden önce işlemciye bakarız. Peki işlemci seçimini nasıl yapmalıyız ? Öncelikle amacınız oyun oynamak, 3D çizimler yapmak, render yapmak veya bunlar gibi yüksek işlem gücü isteyen şeylerse kesinlikle İşlemciniz “U, Atom, Celeron” işlemci olmamalı. Bu 3 işlemci basit işlemler yani kodlama, yazı yazma, internette gezinme gibi amaçlar için dizayn edilmiştir. Yani anlayacağınız kesinlikle amacınız yukarıdakilerden biriyse bu 3 işlemciyi kullanmayın. Aynı zamanda intel işlemciler için “i3, ve i5 ‘in eski sürümleri size yaramayacaktır”. Onun yerine “K, S veya HQ” işlemcilerini tercih etmeniz gerekiyor. Eğer almak istediğiniz işlemci AMD işlemci ise en son çıkan “RYZEN” işlemci veya “FX ve PHENOM” işlemci modellerini kullanmanızı öneririm. Ancak ilk önceliğiniz İntel olması gerektiğini düşünüyorum.
NOT: İntel işlemcilerde bildiğiniz üzere “i” serisi mevcut örnek olarak “i3, i5,i7” gibi. Ancak firmaların gözünüzü boyamak için yaptığı bir teknik var. Firmalar i7 işlemci koyuyorlar, neslinide yükseltiyorlar. Yani i7-7. Nesil gibi düşünün. Alan kişi iyi bir işlemci aldığını düşünüyor. Ancak ilk olarak bakmanız gereken şey işlemcinin en sonunda bulunan harftir. Yani siz i7-7. Nesil aldığınızı düşünseniz de o işlemci “U” işlemci olabilir ve istediğiniz işlemleri yapamayabilirsiniz. Ve “U” işlemci kesinlikle performans işlemcisi değildir. BUNA DİKKAT ETMELİSİNİZ !

Ekran Kartı Seçimi ve Ekran Kartının Önemi

Bildiğiniz gibi işlemci çok önemlidir. Ancak bir o kadar da önemli olan hatta yeri gelince daha önemli olan ekran kartlarını neye göre seçmeliyiz? Öncelikle yine amacınızı belirlemelisiniz. Eğer amacınız oyun oynamak, render yapmak, yüksek çözünürlükte videolar izlemek, 3D çizimler yapmaksa sizi “2GB” nin altında ekran kartı kesinlikle kurtarmayacaktır. En stabil ve uygun kullanım için benim önerim “4GB” ekran kartıdır. Ancak amacınız bunlardan biri değil tam aksine ben müzik dinlerim, kod yazarım arada da internette gezinirim sadece diyorsanız “2GB” size kesinlikle yetecektir. Ancak GB dan daha önemli bir şey daha vardır. Oda ekran kartı işlem hızı ve neslidir. Tabi eğer siz 2 ekran kullanıyorsanız GigaByte’ına da bakmanız gerekiyor. Ancak ilk öncelik işlem hızı ve nesildir. İşlemci hızı ekran kartınızın ne kadar hızlı çalıştığını, saniyede ne kadar fazla bilgiyi işleyebildiğiniz gösteren bir göstergedir. Fakat tek başına bir ekran kartı alımında çok büyük bir öneme sahip değildir. Şu anda ekran kartlarında fark yaratan en büyük özellik, işlemcilerinin sahip olduğu çekirdek sayısı. Nvidia ekran kartları için Cuda Cores, AMD ekran kartlarında ise Streaming Processor Unit olarak adlandırılıyorlar. Ekran kartı işlemcilerinin sahip olduğu bu çekirdekler, alacağınız performansta en büyük rolü üstlenmektedirler. Şimdi gelelim ekran kartının nesline. Mesela GT630 bir ekran kartı alacağız. Bu ekran kartı 4gb dir. Ancak neli 3. Nesildir. Bunu da harflerin yanındaki sayıların 2. Hanesinden anlıyoruz. 3. Nesil de şuana nazaran eskimiş olduğu için tercih etmememiz gerekenlerin arasında yer almaktadır.

Darboğaz Nedir ? Ve Nasıl Önlenir?

Darboğazı kısaca işlemci ve ekran kartı uyumsuzluğu olarak adlandırabiliriz. Yani siz en son nesil işlemci alıp ekran kartından kısıp kötü ekran kartı alırsanız bilgisayarda darboğaz olacaktır. Ve işlemci tüm performansını sergileyemeyecektir. Bu yüzden işlemci ve ekran kartı seçimi çok önemli. Yazımızın sonunda önerdiklerim mevcut.

Ram (Bellek) Seçimi

Bir laptopta en önemli bir diğer şey ramdir. Öncelikle ramin ne olduğuna kısaca değinelim. Ram anlık veri depolayan birimdir. Kalıcılık yoktur her şey anlıktır. Yani diyelim siz internet tarayıcısını açtınız ve bunu altta bulunan görev çubuğunda gördünüz. Ve istediğiniz zaman buna geçiş yapabilirsiniz. İşte bu geçişi sağlayan ramdir. Peki rami neye göre seçeceğiz? Ram ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur diyebiliriz. Tabi belli bir bütçemiz olduğu için öncelikle amacımızı belirlemek gerekiyor. Eğer amacımız kod yazmak, internette basit işler yapmak ise “2-4GB” çok rahatlıkla yetecektir. Ancak eğer ben çok internette gezinirim sosyal medya insanıyım diyorsanız ve özellikle oyun oynuyorsanız oyun arası rahat geçiş yapabilmek için “8GB” ve üzeri ram tercih etmenizi öneririm.

Ekran Çözünürlüğü

Günümüzde laptoplarda en çok aranan özellik ekran çözünürlüğüdür. Peki ekran seçimini neye göre yapmalıyız? Öncelikle en iyi ekranlar şu anda retina ve IPS teknolojisine sahip ekranlardır. Kısaca Retina ekranın prensibinde yatan pixel yoğunluğunun artmasıyla daha iyi görüntü elde etmedir. IPS ekran ise ekrana neresinden bakarsanız bakın görüntünün değişmemesini sağlayan bir teknolojidir. Öncelikle ekran seçerken bu iki teknolojinin olmasına ve aynı zamanda HD olmasına dikkat edin. Tabi bütçemizi zorlamaması açısından en az birinin olmasına dikkat edin. Ekran çözünürlüğünde en önemli şey çözünürlük sayılarının fazla olması ve inç başına çok fazla pixel düşmesini sağlamaktır. Bu özellikleri de geçtikten sonra ekranın video kalitesi de önemlidir. Yani eğer sizin amacınız dizi izlemek ise kesinlikle “1080p” den daha düşük bir ekran kullanmamanızı öneririm. Ancak amacınız kodlama yapmak, internette gezmek ve video izlemek ise size bu ekran kesinlikle yetecektir.

 

Hard-Disk (Depolama) Seçimi

Depolama seçimi çok önemlidir. Ancak depolamadan daha önemli olan şey depolama amacınız belirlemektir. Oyun oynamak mı? Kodlama yapmak mı? Basit işler yapmak mı? Önce onu belirlemelisiniz. Daha sonra sadece HDD mi yoksa hem de SSD ile kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kısaca SSD’yi anlatmak gerekirse. Elektronik bilgi iletişimi sağlayan bir devre kartıdır diyebiliriz. Yani Hard-Disklerdeki gibi dönen bir motor ve disk yoktur. Bu yüzden mekanik bir işlem gerçekleştirilmez her şet elektroniktir. Ve bu sebepten dolayı bilgisayarın veri aktarım hızı daha hızlı olur daha hızlı açılır performansında gözle görülür bir fark oluşur. Şimdi gelelim depolamayı neye göre seçeceğiz? Eğer oyun oynayacaksanız kesinlikle 1TB’den düşük hard-disk kullanmayın. Çünkü bir oyun bazen 100GB’lara kadar çıkabilmektedir. Bu da depolama alanınızı ciddi şekilde etkileyecektir. O yüzden depolamayı seçerken kendi amacınızı sağlayacak programlarla toplam depolama alanını kıyaslayıp öyle seçmenizi öneririm. Aynı zamanda amacınız ne olursa olsun. Hard-disk’in yanına bir de SSD kullanmanızı öneririm.

Önerebileceğim laptoplar

Oyuncular için: LENOVO LEGION Y520 80WK004JTX
Her işte kullanabilecek ve Rahatça oyun açabilecek bir laptop: ASUS N580VD-DM158T
Orta Bütçeli Kodlama ve Surf Yapmak için İdeal laptop: ASUS X402BP-GA054T
Basit işlemler için İdeal Bir Laptop: ACER NX.GEQEY.002

Bir Cevap Yazın