Intel Güncellemenin CPUları Meltdown ve Spectre’ye karşı bağışıklı yapacağını duyurdu

Özellikle Intel işlemcileri ve sonrasından gelen bilgilerle neredeyse tüm işlemcileri etkileyen Meltdown ve Spectre atak yöntemlerini haberleştirmiştik hatırlarsınız.

Geçen günlerde Intel tarafından yapılan bir açıklama ise gönüllere biraz olsun su serpecek gibi görünüyor. Önümüzdeki hafta gibi yayınlanacak olan güncelleme ile işlemciler ve kernel altyapılarının bu iki atak yöntemine karşı bağışıklık kazanacağını ve ilk etapta çıkartılacak olan güncellemenin geçmiş olduğumuz beş yıl içerisinde çıkardıkları işlemcilerin tümünü kapsayacağını aktardılar.

Intel yaması ve PC yavaşlamaları

Intel bu güncellemeyi daha da genişleterek tüm CPU ürünlerine yaymayı planlıyor. Ancak toplulukta bu yama ve diğer yamaların işlemciler üzerinde büyük performans kaybı yaşatabileceği konuşuluyor. Hatta bu performans kaybının %40’lara varabileceği konuşuluyor.

Intel ise, bu güncellemelerin performans etkisinin çok iş yüküne bağlı olduğuna ve ortalama bilgisayar kullanıcısı için önemli olmamasına ve zamanla hafifletileceğine inanmaya devam ediyor.

Microsoft, Firefox & Chrome

Bütün bu gelişmelerin ardından Microsoft Windows 10 için bir güncelleme hazırlamakta. Hatta bu hafta o güncelleme sistemlere sunulabilir. Bunun yanı sıra Firefox ve Chrome tarayıcılar için güncellemelerin de önümüzdeki haftalarda ya da ay sonunda yayınlanması bekleniyor.

Daha önce haberimizde de aktardığımız gibi, bu ataklar bilgisayarların üzerinde kurulu olan antivirüs gibi yazılımlarla belirlenemeyeceğinden dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle indirilen her programı test ettirin ya da indirdiğiniz sitelere çok dikkat edin.

Apple, MacOs ve iOS

Bu sırada merak edenler için Apple tüm MacOS ve iOS cihazlarının bu ataklardan etkilendiğini açıkladı. Bu ataklardan etkilenmeyen tek ürün Apple Watch olarak görünüyor.

Önümüzdeki haftalar içerisinde bir güncelleme de Apple MacOS, iOS ve TvOS için yayınlayacak.

Bu ve benzeri ataklardan korunmak için lütfen bilgisayarlarınıza ve akıllı cihazlarınıza gelen güncellemeleri vakit kaybetmeden gerçekleştirin.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın