İlklerin Şirketleri SpaceX ve Tesla Uzay Yolculuğunda

Mars’a gitme fikrini bir çok tartışmalı konuda defalarca dile getiren ve yapacağı bu büyük atılımı her fırsatta anlatan Elon Musk tarihi bir olay gerçekleştirdi.

SpaceX, kısa bir süre önce Mars yolcuğu için uzaya fırlatacakları Falcon Heavy roketi için geri sayıma başladıklarını duyurmuştu.

Florida Eyaleti’nde ki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatılan, dünyanın en güçlü roketi ünvanına sahip Falcon Heavy’i özel yapan şeyler saymakla bitmiyor.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu bir diğer önemli şirket Tesla’nın ürettiği aracı da yanında götüren roket, fırlatılıştan 3 dakika sonra kapsülden ayrılarak uzay üssüne geri döndü.

Üstü açık kırmızı Tesla’nın sürücü koltuğunda oturan cansız manken, astronot kıyafetleri ve otomobilin içindeki birbirinden ilginç ayrıntı ile  24 bin km hızla ilerliyor. Varış süresi ortalama 6 ay olarak ön görülen Tesla’nın, 55 milyon km yol yapması planlanıyordu ancak roket gerekenden biraz fazla ateşlenince araç farklı bir rotaya girdi, aracın Mars’a ulaşması imkansızlaştı. Yeni yörüngenin, Tesla’yı Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına doğru götürdüğü hesaplandı. Yine de uzayda yaptığı yolculuk efsanevi olarak adlandırılmaya devam ediyor.

Space Man’ ismi verilen cansız mankenin yanında götürdüğü ve arabanın torpido gözünde bulunan ‘Bir otostopçunun galaksi rehberi’ isimli kült kitap uzayda yolculuk için tercih edilebilecek en harika eşya olabilir.

Otomobilin kontrol panelinin üstünde ‘Don’t Panic’ yazıyor. Radyosunda ise David Bowie’nin ‘Space Oddity’ isimli şarkısı çalıyor. Tarihi bir yolculuğa çıkan Space Man’i kıskanmak için çok sebebimiz var.

Elon Musk fırlatılıştan sonra yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi;

‘’Yeni bir uzay yarışı istiyoruz, uzay yarışları heyecan vericidir’’

“Bence diğer şirketler ve ülkeler, ‘Hey, ticari bir şirket olan SpaceX, bunu yapabiliyorsa ve Falcon Heavy’nin tüm masrafları sadece fonlarla karşılandıysa biz de yapabiliriz’ diyeceklerini düşünüyorum.”

Fırlatılışın an ve an gösterildiği canlı yayın ve SpaceX’in daha önceden hazırlamış olduğu animasyon filmler

En güzel ayrıntıyı ise son bıraktım. Tesla’nın içinde ‘Made on Earth by Humans’ yazıyor. Gözlerimizden çıkan kalpler ile uzun yolcuğunun güzel geçmesini diliyoruz.

Konu ile ilgili görüşlerinizi paylaşabileceğiniz sözlük başlığımızı da buraya bırakıyorum.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın