İçinde Google Olmayan Android OS

Eski bir Linux geliştiricisi ve Mandrake Linux’un yaratıcısı Gaél Duval, Eelo adını verdiği ve içinde Google bulunmayan yeni android sürümü için hazırlıklara başladı.

Geliştirme sürecinde olan yeni Android OS yani Eelo, veri güvenliğine önem veren kullanıcıların tam olarak aradıkları özellikleri içeriyor. İlk başta mobil ve akıllı telefonlarda, tabletlerde çıkacak olan sistem, 3 yıllık bir yol haritası oluşturuyor. Bu şekilde PC işletim sistemleri, kişisel asistanlar ve web API’lerine kadar tüm dijital ekosisteme hitap edecek gibi görünüyor.

Android işletim sistemine yeni bir bakış

Google ve benzeri şirketlerin kişisel veriler ile beslendiğini ve bu sistemden memnun olmadığını belirten Duval, sürekli kullanıcı takip eden sistemlerin güvenlik alanında tehditler oluşturduğunu düşünüyor.

Açıklamak gerekirse, telefon, tablet ve bilgisayarlarımızda yaptığımız bir çok işlem takip edilebilir durumdadır. Sürekli gördüğünüz reklamlar sizin aramalarınız sonucunda takibe alınarak sürekli size gösterilir.

Ancak kaynak kodunda Google ve benzeri uygulamaların sizi takip eden kodları olmadığı zaman dijital ortamdaki verilerinizin daha güvende olacağını amaçlayan bir işletim sistemi, Eelo benim şimdiden ilgimi çekti diyebilirim.

Mobil işletim sistemi prototipi üzerinde çalışılmaya başlandı ve geliştirilen BlissLauncher 2’nin bunun bir meyvesi olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin çalışmalara başlaması için Kickstarter üzerinden kitlesel fonlama arayışına gidilmiş.

Eğer siz de ‘eelo’yu denemek ve geliştirme sürecine katkıda bulunmak isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın