HP Kullanıcıları Dikkatine! Keylogger Alarmı verildi!

Daha öncede benzer bir durumdan dolayı sorun yaşayan dizüstü bilgisayar üreticisi HP (Hewlett – Packard) tekrar aynı sorun ile karşı karşıya. Keylogger!

Bilgisayarlarında keylogger yazılımı (tuş vuruşu kaydedici yazılım) keşfedilen HP daha önce de yaşanan durum ile ilgili hemen bir güncelleme yayınlamıştı.

Keylogger Alarmı!

Çevrim içi araştırma ekibi Zwclose tarafından yapılan açıklamaya göre, tuş vuruşlarını kaydederek HP dizüstü bilgisayarlarda, kullanıcılarının kişisel-finansal bilgilerini kaydeden saldırı amaçlı bir keylogger bulunmakta.

Bu yazılım arka planda çalışan Touchpad yardımcı programının klavye sürücü SynPTP.sys (Synaptics Touchpad Driver) içinde keşfedildi.

Araştırmacılara göre kayıt yazılımın anahtar konumu şu şekilde;

HKLM\Software\Synaptics\%ProductName%

HKLM\Software\Synaptics\%ProductName%\Default

HP konu ile ilgili bir drive güncellemesi yayınladı. Güncelleme gerektiren modellerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Eki yayınlanmış sürüleri indirerek driverınızı güncelleyebilirsiniz.

Son zamanlarda firmalar tarafından üretilen yazılımlarda bu gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Siz de mağdur olmamak ve bilgisayarınızın ele geçirilmesinin önüne geçmek adına güncellemelerinizi aksatmayın. Umarız bu olay da büyük bir sorun oluşturmadan kullanıcıların duyarlılığıyla atlatılır.

Daha önce başka bir durum yaşanmış, hatta kullanıcıların direkt klavye üreten bir firmanın başına gelmişti. O konuda da bilgilenmek için lütfen şu linki tıklayın ve önleminizi alın.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın