Hakan Karadayı ile Sanal Ofis Sistemi ve Dijital İşletme Röportajımız

Artık her şeyin sanal aleme taşındığı bir zaman dilimi içerisindeyiz. Bunun en güzel örneklerinden biri de sanal ofis sistemidir. Bu konuda Hakan Karadayı ile eğlenceli bir röportaj yaptık.

Hakan Karadayı’yı tanımayan birine kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Hakan KARADAYI eski bir Bilişim Teknolojileri öğretmeni. Eğitimde teknoloji üzerine hem yerel hem de globalde  bir çok organizasyonun hem içinde bulundu, hem de koordinatörlüğünü üstlendi. Girişimci tarafı hep vardı ve bu daha ağır bastı. Şimdi bir yatırımcının desteği ile arge projeleri yürütüp,sektörel mobil uygulama üreten ekibin koordinatörlüğünü üstleniyor. Ayrıca girişimciler için bölgenin ilk üyelik modelli paylaşımlı ofis yapısını Malatya’da hayata geçirdi.

Sanal ofis nedir ve bizlere ne gibi kolaylıklar sağlar?

Sanal ofis, fiziki bir ofise pek de ihtiyacı olmayan girişimciler için iletişim adresi, kurumsal bir telefon ve sekreterya hizmeti sağlayan bir üründür. Girişimcinin proje öncesi yüklü masraflara yol açan ofis maliyetlerini en minimuma indirmektedir.

Sanal ofis kiralamak için aylık ortalama masraf ne kadardır? Normalde olması gereken masrafla karşılaştırabilir misiniz?

Aylık ortalama 100 TL ye sanal ofis hizmetinden faydalanabilinmektedir. Normal ofis maliyetleri en asgari 1000 TL civarı olduğunu düşünürsek. %90 daha ucuz maliyetlerle ofis hizmetleri alınabilmektedir.

Sanal ofis kiralama ve dijital işletmelerden kimler faydalanmalıdır? Bu teknolojiyi kimler kullanmalıdır?

Tabi en büyük faydayı genç girişimciler sağlayacaktır. Bunun dışında çalışma zamanını ofisten daha çok sahada geçiren işletmeler, mimarlar, mühendisler v.b. sektörlerde çalışanlar da faydalanmaktadır.

Türkiye’de bu hizmeti veren ve kullanan kurumlara örnek verebilir misiniz?

Genellikle İstanbulda girişimcilik, teknoloji ve sanat üzerine yapılan tüm organizasyonlarda sanal ofis hizmetleri veren işletmelerden faydalanılmaktadır.

Bilişim sektörüne yeni girenlere önerileriniz nelerdir?

Hayal kurmak güzel şey, ancak harekete geçmek için emek ve eziyete katlanmaya alışmalısınız. Sizi anlayan sayısı hem çevrenizde hem de iş yaşamında çok az olacak. Taktir edilebilirsiniz belki ancak çok az destek göreceksiniz. Tek başınıza savaşıp süper kahraman olmaya alışmanız lazım 🙂

Editör Notu:

Artık sabah erken kalkıp işe gitme gibi bir derdimiz olmayacak çünkü fiziksel bir ofisimiz yok 🙂

Teknoloji çağındayız ve fiziksel bir ofisin olmamasının sorun yaratacağını düşünmüyorum. Bu teknoloji ile herkes “home office” çalışacak. Umarım sanal ofis sistemleri daha sık karşımıza çıkmaya başlar.

 

Bir Cevap Yazın