Günümüzde Yazılsa Teknoloji Etkisiyle Değişecek Masallar

Çocukken zevkle okuduğumuz masallar vardır. Şimdilerde ezbere bildiğimiz ve arkadaş sohbetlerimiz sırasında “Abi onun sonu öyle değilmiş!” dediğimiz masalların günümüzde yazılsa nasıl olacağını hiç düşündünüz mü? Ben birazcık düşündüm ve gelişen teknolojiyle birlikte şuan yazılsaydı farklı sonlara sahip olabilecek beş masalı sizler için yeniden tasarladım. İşte günümüzde yazılsaydı muhtemelen sonları farklı olacak o masallar.


 Pinokyo

Gebetto Mekatronik Mühendisliği okuyan ders çalışmaktan canı sıkılan bir öğrencidir. Bir gün canı o kadar sıkılmıştır ki bir robot yapmaya karar verir. Bu robot kendisiyle sohbet edebilecek, o ödev yaparken ortalığı toparlayabilecek bir robot olacaktır. Gebetto okulda öğrendiği bilgilerle ve Üniversitedeki hocalarının yardımıyla bir robot yapar.  Robotun adını sanırım hepimiz biliyoruz!


Kibritçi Kız

 

Kibritçi kız bir gün sokakta kibrit satarken yanından geçen insanlara titrek sesle “ Bir kibrit almaz mısınız?” diye sorarken kendisine bir şeyler söylemeye çalışan bu kıza acıyan bir kadın bu küçük kıza “ Neden kibritlerini internet üzerinden satmıyorsun hem bak önümüz kış burada üşütürsün.” Demiş. Genç kız çok şaşırmış; “İnternet üzerinden satış mı? O nasıl oluyor?” demiş web tasarımcı olan kadın hemen ona dilerse kibritlerini internet üzerinden de insanlara satabileceğini anlatmış. Bu işten çok etkilenen kibritçi kız web tasarımcı kadınla birlikte kendi kibrit sitesini kurmuş ve kışın soğukta kibrit satma derdinden kurtulmuş.


Robin Hood

Robin Hood zengin ve fakir eşitsizliğinden bıkmış 22 yaşlarında Üniversite son sınıf Bilgisayar üzerine eğitim almaktadır. Yıllarca bu eşitsizliği nasıl çözebilirim diye düşünen Robin sonunda hacker olmaya karar verir. Fakat onun ana ilkesi durumu kötü olan insanların banka hesaplarına değil durumu çok iyi ve bunu paylaşmak istemeyen insanların banka hesaplarına erişerek yapacaktır. Daha sonra onlardan aldığı parayı bazen ihtiyacı olan insanlara bazen de vakıf ve derneklere bağışlayan Robin zenginlere paylaşmanın önemini anlatan bir ders vermiştir.


Hansel ve Gretel

 

Hansel ve Gretel kardeşler üvey annelerinin gazına gelen babalarının ormana gezmeye diye götürmesi sonucunda kaybolmuştur. Sonra Hansel Gretel’e cebindeki telefonun navigasyonundan ve isterlerse oradan kurtulabileceklerinden bahseder. Navigasyon kullanarak oradan kurtulan Hansel ve Gretel eve gitmek yerine navigasyon olayından çok etkilenmişlerdir. Onlarda büyüyüp insanlara böyle faydalı programlar yapmaya karar verirler.


Kırmızı Başlıklı Kız

 

Kırmızı başlıklı kız bahçede oyun oynarken annesinin seslenmesi üzerine eve gitmiş ve anneannesinin hasta olduğunu öğrenmiştir. Annesi yemek götürmesini teklif ettiğinde annesine yemeği online platformdan anneannesine yollayacağını ve kendisinin ödevleri olduğunu söyler. Teklifi kabul eden annesi nasıl göndereceğini anlamadığını ve ona da öğretmesini ister. Kırmızı başlıklı kız annesine internet üzerinden nasıl yemek gönderileceğini öğretir. Artık anneannesi hastayken gitmesine gerek kalmaz. Annesi de yolda zaman kaybetmediği için çok mutlu olmuştur.


PESMA

Esma Alkan

about.me/pesmaalkan

Günümüzde Yazılsa Teknoloji Etkisiyle Değişecek Masallar” için bir yorum

  • 15 Ekim 2017 tarihinde, saat 14:36
    Permalink

    …ve kırmızı başlıklı kızın ninesi huzurevinde tek başına ölür!!!

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: