Google Türkiye’de 20 bin Kadına Teknoloji Eğitimi Verecek!

Ülkemizdeki kadınların en büyük sıkıntısı okuma yazma bilmemeleriydi. Geldiğimiz noktada bu sıkıntı yapılan çalışmalar sayesinde neredeyse giderildi. Sırada teknoloji çağına ayak uydurabilecek, bununla birlikte hayatlarını teknoloji sayesinde daha iyi yerlere getirecek kadınlara ihtiyacımız var. Teknolojiyi kullanarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak, kendi maddi özgürlüklerine kavuşacaklar. Kendi emekleriyle ürettikleri ürünleri internet üzerinden satacak, hem kendi ekonomilerini hem de ülke ekonomisini güçlendirecekler.

Onları görmek istediğimiz nokta tam olarak bu şekilde. Hepsi birey olarak ticari atılım yapmalı ve iş hayatında da varlıklarını göstermeliler. Eğer onlara destek olunursa ne kadar iyi yerlere geleceklerini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çok güzel bir adım atıyor. Google ile ortak yürütülecek proje sayesinde Türkiye’deki kadın girişimciler teknoloji eğitimi alacak.

Eğitimin içeriğinde internetten pazarlama konusu yer alacak. Böylelikle Doğu ve Güneydoğu’daki kadınlar kendi ürettikleri ürünleri internet üzerinden satarak maddi özgürlüklerine kavuşabilecek.

Kadınlar için teknoloji

Bakan Kaya ve Google yöneticileri arasında yapılan görüşmeler ve toplantılar sonrasında önce 20 bin kadın girişimciye, teknoloji eğitimi verileceğini ve  “Google’la bir çalışma yapıyoruz. 20 bin kadına teknoloji eğitimi verilecek. Hatta Google yöneticileri, bu sayıyı az buldular, daha da arttırmayı planlıyoruz. Doğu ve Güneydoğu’daki kadın girişimcilere öncelik verilecek. Bu eğitimlerden sonra orada yaptıkları ürünleri, e-ticaret yolu ile pazarlamaları sağlanacak. İnternet üzerinden satış yapmaları konusunda eğitim verilecek.” açıklamalarını yaptı.

Kadınların bilgisayar kullanımı sayısının da önceki yıllarla karşılaştırdığımızda 4-5 kat arttığını açıklayan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya bu konuda “Şu anda kadınlarda bilgisayar kullanımı yüzde 60, erkeklerde yüzde 76 civarında. Bu oranı verilecek eğitimlerle arttırmak istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl, yöneticisi kadın olan veya yönetim kurulunda kadın bulunan firmaların e-ticaret sitelerine ücretsiz üye olmaları kararı alındı. Bu çalışmayı da Ekonomi Bakanlığı yürütecek.” dedi.

Projenin 2018 yılında hayata geçirileceği açıklamalar arasında yer alıyor.
Dileriz ki daha çok kadınımız iş hayatına atılsın, girişimci olsun ve kendi ayakları üzerinde sağlam durabilsin!

Bir Cevap Yazın