Google iki servisi birleştirip GPay sistemini oluşturdu

Google uzun süredir Android Pay ve Google Wallet sistemine sahipti. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bu iki sistemi birleştirdi ve GPay adında yeni bir sistemi ortaya çıkartmış oldu. Böylelikle çevrimiçi alışverişe yeni bir bakış açısı getirdiklerini dile getirdiler.

Her şey GPay içinde

Yeni sistemle birlikte Chrome üzerindeki çevrimiçi alışverişlerde, YouTube satın almalarında ve Google ürün içi satın alma sistemini kullanan bütün uygulamalarda ve hatta NFC ile ödeme alma işlemini yapma kabiliyetine sahip sistemlerde ödeme yapılabilecek.

Bu da evrensel bir ödeme sisteminin daha oluştuğu anlamına geliyor. Google Blog[1] tarafında yayınlanan blog yazıcı, daha doğrusu duyuruya göre Airbnb, Dice, Fandango ve benzeri diğer uygulama ve sistemlerin alt yapısı GPay uyumlu.

Ödeme ürünleri yönetim kurulu başkanı Pali Bhat tarafından kaleme alınan bu duyuruda, sistemin en az bir senedir geliştirildiğini aktardı. Ayrıca sistem hali hazırda kullandığınız Google hesabınızla eşleşeceği için, gittiğiniz her yerde tek tıkla ödeme yapabileceksiniz. Ayrıca ilerleyen süreçte arkadaşlarınıza bu hesap üzerinden para gönderip, alabileceksiniz.

Ülkemiz açısından baktığımızda eklenebilecek bir sistem daha gelmiş oldu. Uygulama yapımcısı arkadaşlar dışında e-ticaret siteleri tarafından ülkemizde pek rağbet görmeyen Google Wallet ve Android pay belki bu yeni sistem altyapısıyla yaygınlaşmaya başlar.

[1] Bringing it all together with Google Pay

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın