Google Expeditions Nedir?

Expeditions, eğitim için sanal gerçeklik (VR) teknolojilerini kullanmayı sağlayan bir Google servisidir. Google Expeditions ile dünyadaki önemli müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri, insan anatomisini ve fazlasını sanal gerçeklik gözlüğü ile görebilirsiniz. (İsterseniz gözlüksüz olarak da görebilirsiniz.)

Google Expeditions bir sanal gerçeklik gözlüğü ile tam verimli olarak çalışıyor. 360 derece ve 3 boyutlu görseller. Öğrencinin göz ve kulağına hitap ettiği için öğrenmeyi olumlu etkileyeceğini söylemek mümkün.

Öğretmenler ve öğrenciler 360 derece videoları çok eğlenceli bulsa da, eğitimciler sınıfta belli bir planı, kazanımı, hedefi, etkileşimi olan, çoğunlukla birlikte çalışmayı mümkün kılan uygulamaları daha çok tercih ediyorlar. Şu ana dek yapılan uygulamalarda bu tür eksiklikler olduğu için sanal gerçeklik eğitimcileri ikna edebilecek kaliteye henüz ulaşmamıştı.

Google bu ihtiyaçları görerek sınıf dinamiklerine uyan harika bir çalışmayı başlattı. Google Expeditions uygulamasını dünya okullarının kullanımına açtı.

Google Expeditions hangi kategorileri içeriyor?

Uygulamada Sanat-kültür, manzara, bilim, çevre, dünya bugün, meslekler ve üniversiteler şeklinde 7 kategori var.

Sanat-kültür: Bu kategoride dünyadaki tarihi ve sanatsal değeri olan yerler var. Türkiye’den Çanakkale Şehitliği burada yer alan yerlerden birisi.

Manzara: Burada çeşitli doğal varlıklar yer alıyor. Milli parklar, şelaleler, dağlar, Çin seddi gibi dünyaca ünlü birçok yer var.

Bilim: Google Expeditions en çok bu kategoride işlevsel olabilir gibi. Burada insan anatomisi, okyanuslar, hayvanat bahçeleri, uzay çalışmalar, enerji, deneyler, hücre, mineraller, astronomi, hayvanlar, hamilelik, arkeoloji, fotosentez, güneş sistemi ve onlarca dersin kapsamına giren çalışma. Fen bilimleri ve sosyal bilimler için kullanılabilecek öğeler var bu bölümde.

Çevre: Burada çeşitli yerler var. Manzara gibi fakat daha çok çevre ile ilgili fakat denizler, kıtalar gibi coğrafya dersinde kullanılabilecek bilgiler var.

Dünya bugün: Çeşitli ülkelerden fotoğraflar yer alıyor bu kategoride. Rusya’ya baktığınızda Rusya ile özdeşlemiş kimi yerleri görüyorsunuz mesela. Örneğin bir bale sınıfı görüyorsunuz. Diğer ülkelerde de o ülkelere özgü şeyler gösteriliyor.

Meslekler: Burada onlarca meslek var. Öğrenciler sanal gerçeklik sayesinde buradaki mesleklere ait çalışma ortamlarını görüyorlar. Pilotlukta, kokpit, uçağın aksamları, uçağın uçuşa hazırlanması ve bakımı gibi çalışmaların yapıldığı ortamlar yer alıyor burada.

Üniversiteler: Dünyaca ünlü üniversiteleri gezme imkanı veriyor bu bölüm. Manzara fakat bu sefer üniversiteler ve onların çeşitli bölümlerinin görüntüleri.

Google Expeditions nasıl kullanılabilir?

Google eğitim bölümü bu ürün için bir fiyatlandırma yapmış. 10, 20 ve 30 kişilik sınıflar için ayrı fiyatlar sunuyor. A.B.D’ için satın alma imkanı olsa da Türkiye için böyle bir durum söz konusu değil. Olur mu belli değil. Google Expeditions uygulaması ücretsiz olarak Android ve iOs için indirilebilir. İndirip inceleyebilirsiniz fakat bu Bteknolojinin Türkiye’de kullanılması için engeller var.

1- Google Expeditions için bir sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyaç var. Bu gözlük bu uygulama için özel sanırım ve Türkiye’de satışı yok. Google Cardboard ile Google harika bir iş yaparak, tek haneli fiyatlara sanal gerçeklik gözlüğü satarak, geniş kitlelerin sanal gerçeklik teknolojisine ulaşmasını sağladı. Bu teknolojiyi demokratikleştirdi. Google Expeditions ise Gooogle Cardboard uygulaması gibi her gözlükle çalışmıyor. Bir Cardboard gözlükle de Google Expeditions çalışmıyor.

2- Servis, şimdiki haliyle kullanıma elverişli olsa bile özellikle meslekler, üniversiteler ve yerler konusunda yerelleştirmeye ihtiyaç duyuyor. Yeni ülkelere özel bölümler eklenmesi gerekiyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojileri yapay zeka ile birlikte eğitim konusunda büyük faydalar sağlayabilir. Eğitim teknolojileri konusunda hergün yeni bir şeylerle karşılaşıyoruz fakat Google Expeditions gerçekten heyecan verici ve işe yarayacak gibi görünüyor. Özellikle bilim kategorisi geliştirilmeye çok açık. Kitaplar ve akıllı tahtalardan sonra sanal gerçeklik gözlükleri eğitimin asli unsurlarından birine dönüşebilir.

Bir Cevap Yazın